Ünlü uzman soruları cevapladı: EYT çıksa da yararlanamazsınız

Soru: İşe giriş tarihim 18.11.1993. Ödenmiş prim gün sayım 4081. 1975 doğumluyum. 2014 yılında ikizlerim oldu. Bir etkisi olur mu? EYT çıkma durumunda emekli olma şansım var mı? Banu İ.

Cevap: Sigorta başlangıcı 1999 öncesi olanlar emeklilikte yaşa takılıyorlar, yani EYT’li oluyorlar. Bugün için EYT ile ilgili bir düzenleme yok, ancak konu gündemde ve önümüzdeki yılın ortalarında üzerinde konuşulmaya başlanacak. Fakat EYT çıksa bile sizin hem prim gün sayınız hem de çalışma yılınız eksik. EYT’li olabilmek için emeklilik ile ilgili tüm şartların yerine getirilip yaşa takılmış olmak gerekiyor. Bu durumda düzenleme yapılsa bile yararlanamazsınız. Doğum borçlanması yaparak prim gün sayınızı tamamlayabilirsiniz.

PRİMLERİ TOPLU ÖDEYİP EMEKLİ OLUNMAZ

Soru: Şu an işsizim. Sigorta prim gün sayım, askerliği borçlanırsam 3100 olur. İsteğe bağlı sigorta olursam aradaki yılları borçlanıp emekli olma şansım olur mu? 1988 sigorta girişliyim, 8 yıl sigortasız çalıştım. Atilla A.

Cevap: Yaşınızı belirtmemişsiniz. İsteğe bağlı sigortalılıkta geçmişe yönelik prim borçlarını ödeyerek, emekli olunmuyor. İsteğe bağlı sigortalı olursunuz, emeklilik için gerekli olan eksik prim sayınızı tamamladığınızda yaşınız da tutuyorsa emekli olabilirsiniz. Yaşınız geldiğinde eksik prim gün sayınız varsa onu da askerlik borçlanması ile tamamlayabilirsiniz.

TAZMİNATTA ZAMAN AŞIMI SÜRESİ DOLDU

Soru: 13 yıl aynı işyerinde çalıştım. 28.8.2008 tarihinde işime son verildi. Geriye dönük kaç yıl kıdem tazminatı alabilirim? Ahmet T.

Cevap: 2017 yılına kadar kıdem tazminatında zaman aşımı süresi 10 yıldı, 2017 yılında yapılan düzenleme ile zaman aşımı süresi 5 yıla indirildi. 2017 yılından önce işten çıkarılanların kıdem tazminatı için belirli durumlarda 10 yıllık süre hakkı var. Ancak 2008 yılında işten çıkarıldığınız için zaman aşımı süresini aşmış durumdasınız ve geri dönük kıdem tazminatı alamazsınız.

YETİM AYLIĞI KESİLMEZ

Soru: Ölen babamdan yetim aylığı alıyorum. Kendim SSK ya da Bağ-Kurlu olsam babamdan aldığım yetim aylığım kesilir mi? Hatice Y.

Cevap: Kanuna göre yetim aylığı bağlananları 4/1A’lı yani işçi statüsünde sigortalı olarak işe başlamaları ya da 4/1B statüsünde Bağ-Kurlu olarak çalışmaya başlamaları halinde yetim aylıkları kesilmez. Buna göre sigortalı olursanız yetim aylığı almaya devam edebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir