SON DAKİKA

Revizyon Haber

Uçan otomobil Londra-Paris hattında çalışacak

Bir uçan otomobil şirketi, Avrupa ulaştırma idarelerinden birinden aldığı Uçuşa Elverişlilik Lisansı’nın ardından, “yakın gelecekte” Londra ve Paris arasında yolculuğa başlamayı planladığını açıkladı.

Uçan otomobil Londra-Paris hattında çalışacak
593 views
27 Ocak 2022 - 10:25

Klein Vision’ın AirCar’ı iki dakika 15 saniye içinde bir otomobilden uçağa dönüşebiliyor ve havadayken saatte 160 kilometre üzerinde hıza erişebiliyor. Bu da söz konusu iki şehir arasındaki 340 kilometrelik yolculuğun iki saatten sadece biraz uzun süreceği anlamına geliyor.

Stefan Klein’in kurduğu Slovakya merkezli girişim, Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) standartlarına göre yapılan 70 saatin üzerindeki test uçuşlarını tamamladı. Bu uçuşlar, Nitra ve Bratislava uluslararası havalimanları arasında gerçekleşen 35 dakikalık bir uçuşu da içeriyordu.

Profesör Klein, “AirCar sertifikası, çok verimli uçan arabaların seri üretiminin kapısını açıyor” dedi. Bu, orta mesafeli seyahatleri sonsuza kadar değiştirme yeteneğimizin resmi ve nihai teyididir.

Normal benzin pompası yakıtıyla çalışan BMW motoruyla donatılan ve iki kişi taşıyabilen AirCar, potansiyel olarak eğlence aracı veya ticari taksi hizmeti olarak kullanılabilir.

Hibrit uçak-otomobil, kanatlar katlandığında normal bir park yeri kadar alan kaplıyor. Slovak Ulaştırma İdaresi, şirketin kuruluşundan itibaren 5 yıldan kısa süre içinde AirCar’a uçuşa elverişlilik lisansını verdi.

Slovakya Ulaştırma İdaresi Sivil Havacılık Bölümü direktörü René Molnár, “Ulaştırma İdaresi, benzersiz AirCar gelişiminin tüm aşamalarını 2017’de başladığından beri dikkatle takip etti” dedi.

Ulaştırma güvenliği en büyük önceliğimiz. AirCar, üst düzey yenilikleri ve güvenlik önlemlerini EASA standartlarına uygun şekilde birleştiriyor. Yeni bir spor otomobil ve güvenilir uçak kategorisini tanımlıyor. Lisans süreci hem zorlu hem de büyüleyici bir görevdi.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.