SON DAKİKA

Revizyon Haber

Tesla’ya ırkçılık cezası, 137 milyon dolar

Amerika Birleşik Devletleri merkezli elektrikli araba üreticisi Tesla, siyahi bir çalışanına, ırkçılık yaptığı gerekçesiyle rekor tazminat cezasına çarptırıldı.

Tesla’ya ırkçılık cezası, 137 milyon dolar
297 views
06 Ekim 2021 - 9:57

ABD’nin Kalifornia eyaletinde görülen davada jüri heyeti, Tesla’nın San Francisco’da bulunan Fremont fabrikasında, asansör operatörü olarak çalışan 53 yaşındaki Owen Diaz’a ırkçılık yapıldığına karar verdi. Verilen kararda, 2015-2016 yılları arasında Diaz’ın çalıştığı 9 ay boyunca ırksal olarak düşmanca bir iş ortamına maruz bırakıldığı ve ırkçı tacizleri önlemek için Tesla yönetiminin makul adımlar atmadığı belirtildi.

Maddi ve manevi tazminat cezası

Konuya ilişkin konuşan Diaz’ın avukatı Bernard Alexander, müvekkilinin iş yerinde ırkçı söylemlerle çağırıldığını, çalıştığı mekanda ise ırkçı resim ve yazılarla karşılaştığını iddia etti. Görülen duruşma neticesinde jüri heyeti, Tesla’nın Diaz’a 6,9 milyon dolar manevi tazminat ve 130 milyon dolar da cezai tazminat ödemesini emretti.

O fabrikayı temizle

Bir hafta süren dava sonucunu sevinçle karşılayan Owen Diaz, şunları söyledi: “Bu karar Tesla’nın fabrikasında neler olup bittiğine ışık tutuyor. Elon Musk, bununla sana uyarı yapıldı, o fabrikayı temizle.”  Karar üzerine Tesla Başkan Yardımcısı Valerie Capers Workman, şirketin bloğundaki mesajında, “Jürinin kararının haklı olmadığına kuvvetle inanıyor olsak da, 2015 ve 2016’da mükemmel olmadığımızın da farkındayız. Hala mükemmel değiliz. Ama 5 yıl öncesinden çok yol kat ettik” ifadelerini kullandı.

Benzer olay daha önce de yaşanmıştı

Mayıs ayında görülen başka bir davada, 10 bin kişinin çalıştığı Tesla’nın Fremont’taki fabrikasında, Melvin Berry adlı diğer bir siyahi çalışan da ırkçı ayrıma uğradığı gerekçesiyle açtığı davada 1 milyon dolar tazminat hakkı kazanmıştı.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.