SON DAKİKA

Revizyon Haber

Taliban’dan ABD’ye; Siz harika bir milletsiniz

Afganistan’da ağustos ortasında kontrolü ele geçiren Taliban’ın geçici hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Amerika Birleşik Devletleri ile herhangi bir sorunları olmadığını ve iyi ilişki kurmak istediklerini belirtti.

Taliban’dan ABD’ye; Siz harika bir milletsiniz
208 views
14 Aralık 2021 - 11:28

AP’ye mülakat veren Taliban’ın geçici hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, , kadınların çalışması ve kızların eğitimi ile örgütün uluslararası ilişkilerindeki hedeflerini anlattı.

Washington’la herhangi bir sorunları olmadığını ve ABD de dahil tüm ülkelerle iyi ilişkiler içinde olmayı amaçladıklarını belirten Muttaki, “Afganistan’a karşı uygulanan yaptırımların kimseye bir faydası olmayacaktır. Washington ve diğer yönetimler dondurulan 10 milyar dolarlık fonlarımızı bize geri vermelidir.” dedi.

“Kız çocukları konusunda çalışıyoruz”

Muttaki, Taliban’ın kadın ve kız çocuklarına yönelik muamelesi konusunda diğer ülkelerin öfkesini anladıklarını belirterek şu anda kadınların iş yerlerinde ve okullarında erkeklerden ayrı alanları olması için çalıştıklarını söyledi.

Afganistan’ın birçok bölgesinde, Taliban’ın yönetimi devralmasından beri 7 ile 12’inci sınıf arasındaki kız öğrencilerin okula gitmesini yasakladı ve kadın memurlara da evde kalmaları talimatı verildi.

Ancak ülkede halihazırda 34 vilayetin 10’unda kız çocuklarının 12. sınıfa kadar okuduğunu, özel okul ve üniversitelerin eğitimlerine kesintisiz devam ettiğini iddia eden Muttaki, “Yönetimde ve siyasette ilerleme kaydettik. Her geçen gün de daha çok deneyim kazanacağız. Yaptıklarımız, ilkesel olarak kadınların topluma katılmasına ilişkin verdiğimiz söze sadık olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu

Amerikan halkı büyük bir millet

ABD’nin, Taliban tarafından yönetilen ülkenin kendi ayakları üzerinde durduğunu gördükten sonra, ‘zaman içerisinde Afganistan’a yönelik politikasını yavaş yavaş değiştireceğini’ umduğunu dile getirdi.
“ABD’ye, Amerikan ulusuna son sözüm; Siz harika ve büyük bir milletsiniz.” diyen Muttaki, “Afganistan konusunda uluslararası kurallara dayalı politika yapmaya, farklılıkları sonlandırmaya, aramızdaki mesafeleri kısaltmaya ve Afganistan’la iyi ilişkileri seçmeye cesaret etmek için yeterince sabır ve büyük bir kalbe sahip olmalısınız. İlişkilerin her geçen gün daha da iyiye gitmesini umuyoruz.” sözleriyle ABD yönetimine mesaj gönderdi.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.