“Taliban’a muhaliflerin Türkiye’deki faaliyetlerine izin verilmedi”

Bölge kaynaklarının aktardığı haberlere göre, Taliban yönetimine karşı siyasi ve askeri faaliyetlerde bulunmak üzere Türkiye’ye yerleşmek isteyen isimler kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı.

Söz konusu isimlerden, eski savaş ağası Abdurrasul Seyyaf’a Ankara’dan vize verilmediği ifade ediliyor. Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Hindistan’da bir süre tedavi gören Abdurrasul Seyyaf, Taliban’ın yönetime gelmesiyle bu ülkede kalmaya devam etmişti.

Afganistan’dan haber aktarımı yapan yerel haber ajansları, Seyyaf’ın Hindistan’dan Türkiye’ye geçerek Taliban karşıtı muhalefete dahil olmayı planladığını, ancak vize engeli karşısında bu planı bir süre ertelediğini ifade ediyor.

Öte yandan Atta Muhammed Nur ve Muhammed Muhakkik’in Türkiye’ye yerleşmesine izin verilirken, Afganistan yönetimine karşı faaliyetlerine izin verilmediği ifade ediliyor.

Uzun süredir başkent Ankara’da yaşadığı bilinen Abdurreşid Dostum hakkında ise nasıl bir uygulamaya gidildiği bilinmiyor. Ancak Dostum’un da bölgede mevcut süreci sekteye uğratacak faaliyetlerine izin verilmediği tahmin ediliyor.

Türkiye, Afganistan’daki yeni yönetim ile en sıkı temaslar kuran ülkeler arasında yer alıyordu.

Ayrıca Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri’nin de mevcut yönetime muhalif kişilerin faaliyetlerini, yeni yönetimin talebi sonrası kısıtladığı ifade ediliyor.

Hakkında Revizyon Haber

Ayrıca Kontrol Et

Ege Denizi’nde 5,4 büyüklüğünde deprem

Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir