SON DAKİKA

Revizyon Haber

SAVAŞ BAŞLADI AVRUPA’YI KITLIK KORKUSU SARDI

Avrupa Birliği ülkeleri Rusya ve Ukrayna arasında artan gerilimden en çok etkilenen ülkeler konumunda. Krizinin yükselmesi Avrupa’ya gıda arzını derinden etkileyebilir.

SAVAŞ BAŞLADI AVRUPA’YI KITLIK KORKUSU SARDI
361 views
24 Şubat 2022 - 14:42

Avrupa için tahıl ambarı statüsünde olan Ukrayna Devletinin Rusya tarafından işgal edilmesi endişesi olası bir gıda krizini tetiklemesi bekleniyor. Uzmanlar olası bir çatışmanın çok uzun sürmesi halinde ekmek kıtlığı oluşturacağını belirtti.

Rusya ve Ukrayna arasındaki yaşanan gerilim, karşılıklı adımlar ve hamleler ile sürerken tansiyonun giderek artması nedeniyle Avrupa ülkelerinde derinden etkileyeceği belirtildi.

Rusya tarafından Ukrayna’nın işgal edilmesinden sonra Avrupa’nın tahıl ambarının derinden etkileneceği ifade edilirken, çatıma durumunun devam etmesi halinde ülkelerde ekmek kıtlığına neden olabileceği belirtildi.

SAVAŞ TEDARİK ZİNCİRLERİNİ ETKİLEYEBİLİR

Şu anda dünyanın en büyük buğday ihracatçısı konumunda olan Rusya ve buğday üretiminde ikinci sırada yer alan Ukrayna ile birlikte küresel pazarın yaklaşık yüzde 29’unu elde ediyor.

Ayrıca uzmanlar, Rusya ve Ukrayna’nın çok büyük metal ve diğer emtia tedarikçileri olduğunun da altı çizilirken, gerilimin artması durumunda petrol ve gaz fiyatlarının da çok fazla artacağı belirtildi.

TARIM ÇOK DERİNDEN ETKİLENECEK

Diğer yandan zaten gıda fiyatlarının her gün arttığını söyleyen uzamanlar, eğer olası bir savaş çıkarsa var olan durumun daha da kötüleşebileceğinin altını çizdi.

Konuya ilişkin konuşan uzaman Alan Holland, şunları söyledi: “Ayrıca, doğal gaz tedarikinde yaşanacak herhangi bir kesinti, gübre gibi ürünlerin üretimini de çok kötü bir şekilde etkileyecek ve bunun tarımı daha da fazla etkilemesi kaçınılmaz.” Tarımda kullanılan gübre miktarı geçen yıl teresiz kalmış, bu da fiyatların yükselmesine sebep olmuştu.

GIDA SORUNU KAPIDA

Analistler, Ukrayna’nın Avrupa’nın büyük bir kısmının bağımlı olduğu buğday, arpa, çavdar ve mısır ürettiğini söylerken, Holland, “Hasat mevsimi hala birkaç ay uzakta olsa da, uzun süreli bir çatışma bu sonbaharda ekmek kıtlığı yaratacak ve tüketici fiyatlarını artıracak” diye konuştu.

Bir araştırma şirketi CEO’su Dawn Tiura ise, Orta Doğu ve Afrika’daki birçok ülkenin de Ukrayna buğday ve mısırına güvendiğini ve bu arzdaki kesintilerin bu bölgelerde gıda güvenliğini etkileyebileceğini söyledi.

‘EN ÇOK ALMANYA ETKİLENECEK’

Rusya-Ukrayna krizi derinleştikçe Avrupa Birliği ülkelerinin derinden etkilenmesine kesin gözüyle bakılırken, durumdan en fazla Almanya’nın etkileneceği vurgulandı.

Tedarik zinciri risk istihbarat firması CEO’su Atul Vashistha, Almanya’nın üretim ve elektrik için enerji ihtiyacının çoğunu Rusya’dan aldığı doğal gazdan elde ettiğini söyledi.

Almanya’dan en çok ihracat yapılan ürünler arasında otomobil ve otomobil parçaları, diğer ulaşım ekipmanları, elektronik, metaller ve plastikler yer alırken, ürünlerin fiyatlarının artacağı ya da tedarik sorunu yaşayacağı da belirtildi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.