Şahin: Gelecek yıl yeni aşılar gerekebilir

Amerika Birleşik Devletleri merkezli ilaç firması olan Pfizer ile birlikte Kovid-19 karşı mRNA teknolojisiyle aşı geliştiren BioNTech şirketinin kurucu ortağı ve CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, virüsün mutasyona uğraması nedeniyle önümüzdeki yılın ortalarında farklı bir aşı geliştirilmesine ihtiyaç duyulabileceği belirtti.

‘Önümüzdeki yılın ortalarında durum farklı olabilir’

Financial Times (FT) gazetesine açıklamalarda bulunan ve zaman içinde insan vücudunun bağışıklık savunmasından kaçabilecek mutasyonların çıkabileceğini söyleyen Uğur Şahin, “Bu yıl farklı bir aşıya hiç ihtiyaç yoktu. Fakat önümüzdeki yılın ortalarına gelindiğinde durum farklı olabilir” diye konuştu.

Delta ve diğer varyantlar

Şahin ayrıca, başta Delta varyantı olmak üzere halihazırda var olan varyantların daha bulaşıcı olduklarını, ancak şu anki aşıların etkisini azaltacak kadar farklı olmadıklarını kaydederek, takviye dozların varyantlar karşısında işe yaradığı bilgisini paylaştı.

‘Virüs eninde sonunda aşıları etkisiz kılacak’

Koronavirüsün eninde sonunda aşıyı etkisiz kılacak şekilde mutasyona uğrayabileceğini, bu durumun ise yeni varyantlara karşı özel olarak aşı geliştirilmesini zorunlu kılacağını belirten Şahin, şöyle devam etti: “Bu virüs kalacak ve daha da adapte olacak. Bağışlıklık sisteminin, bir sonraki nesil virüsle mevcut virüse kıyasla daha kolay başa çıkacağını varsaymak için bir sebebimiz yok. Bu sürekli bir evrim ve o evrim daha yeni başladı.”


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir