Şahap Kavcıoğlu: Faiz indirimi yapma olasılığı az

Bloomberg’te çıkan habere göre iddia Credit Suisse analistleri’ne ait. Analistlere göre, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun geçtiğimiz hafta yatırımcılarla gerçekleştirilen toplantısında 16 Aralık’ta faiz indirimi olmama olasılığının arttığını söyledi.

KAVCIOĞLU ARAYA GİRDİ

Ayrıca raporda, TCMB Başkan Yardımcısı Mustafa Duman’ın Para Politikası Kurulu’nun faiz indiriminin devam edip etmeyeceğine yönelik kararını 16 Aralık’ta vereceğini söylediği fakat Başkan Kavcıoğlu’nun araya girerek “16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı” dediği belirtildi.

“FAİZ İNDİRİM İÇİN SINIRLI ALANIMIZ KALDI”

Diğer yandan Merkez Bankası’nın yerli yatırımcılar toplantısında yapılan sunumda şu ifadeler öne çıkmıştı:

1- Şirketlerimizin yatırım isteği ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda.

2- Cari işlemler dengesi ağustos ve eylül aylarında fazla verdi ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti.

3- Artan emtia fiyatları ve tedarik zinciri kaynaklı unsurlar ortadan kalktığında enflasyon gerileyecektir.

4- Ticari krediler büyüme oranı yıllık yüzde 8 ile geçmiş yıl ortalamaların oldukça altında seyretmektedir.

5- Mevcut para politikası duruşumuzun 2022 yılının ilk yarısında birikimli etkilerini gözlemleyeceğiz. İndirim için sınırlı alanımız kaldı. Bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum.

6- Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli görüyoruz. Reeskont kredilerinin sağladığı imkanlar da bu alanlara destek verecektir.

7- Rezervlerimiz son zamanlarda istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz.

8- Döviz piyasasında reel olmayan, sağlıksız bir fiyat oluşumu söz konusu, MB yüksek volatiliteye müdahale edebilir.

9- Son haftalarda yaşanan eğilimlerde görüldüğü gibi daha düşük seviyelerde gerçekleşecek enflasyonla birlikte reel mevduat getirileri yüksek kalmayı sürdürecektir.

10- Kripto paralara giden bir kısım paradan memnun değiliz.

11- Türk Lirası enstrümanlara geçişini teşvik etmek için çalışıyoruz.

12- MB’nin döviz piyasasına müdahelesinin hedefi piyasadaki likidite koşullarını desteklemeye ve oynaklığı gidermeye yöneliktir.

13- 23 Eylül tarihinden beri TL tasarruf mevduatındaki yükseliş devam ederken, YP tasarruf mevduatında sınırlı düzeyde azalış gerçekleşti. Son haftalardaki eğilimlerde görüldüğü gibi daha düşük seviyelerde gerçekleşecek enflasyonla birlikte reel mevduat getirileri yüksek kalmaya devam edecektir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir