SON DAKİKA

Revizyon Haber

Rusya’ya hangi ülke ne yaptırım uygulanacak?

Rusya’ya karşı yaptırım başlattıklarını duyuran ABD ve batı ülkeleri hangi yaptırım paketlerini uygulacak? detaylar haberimizde.

Rusya’ya hangi ülke ne yaptırım uygulanacak?
564 views
25 Şubat 2022 - 15:47

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edip kontrol altına almak için başlattığı askeri harekat sonrası başta ABD olmak üzere AB üyesi ülkeler ve diğer Batılı ülkeler harekete geçti. Bu ülkeler Rus ekonomisi ve finans sistemini zayıflatıp geri çekilmesini sağlamak için bir takım yaptırım paketini devreye aldı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Dün akşam ABD Başkanı joe Biden’ın açıkladığı yaptırımlar kapsamında başta Rusya’nın bankacılık varlıkları olmak üzere aşağı yukarı 80 hedef yaptırım kapsamına alındı.

Rusya’nın en büyük ikinci finans kuruluşu olan VTB Bank ve ona bağlı 20 şirket yaptırım kapsamında alındı. Ayrıca bu bankanın ABD finansal sisteminde var olan varlıkları dondurulup ve bu bankayla kimse işlem yapamayacak.

Sberbank ve ona bağlı 25 şirket, 13 Rus işletmesi ve firmaya yeni borç alma ve öz sermaye yaratma yaptırımları getirildi. Bu şirketler arasında dev banka ve şirketler bulunuyor.

Diğer yandan Rusya Devlet Başkanı Putin’e çok yakın 10 kişinin ABD’deki varlıkları donduruldu ve ABD’ye gelmesi yasak kapsamına alındı.

Rusya Devletinin ordusunu güçlendirmek için herhangi bir askeri teknolojiye erişimi de engellenip bir dizi ihracat kısıtlaması uygulandı. Bu yaptırım kapsamına 49 Rus askeri kara listeye alındı.

Ayrıca Belarus’ta yaptırımlardan nasibini aldı. Bu ülkeden 24 kişi ve kuruluş da yaptırım paketine alındı.

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ

Rusya’ya yaptırım uygulayan bir diğer kesim ise Avrupa Birliği ülkeleri oldu. AB de tıpkı ABD gibi Rus bankacılığının yüzde 70’ini hedefe koydu. ayrıca Rus Devletine bağlı firmalara da yaptırım uygulandı.

AB ülkelerinin yaptırım uyguladığı diğer kesim Rus elitleri oldu. Bunların paraları kontrol altına alınacak. Enerji sektörüne de ihracat yasağı getirildi. Petrol için Avrupa’dan Rusya’ya ekipman gönderilmesi yasaklandı. Rus hava yollarına da ağır yaptırım getirildi. Rusya’ya uçak yedek parça ve ekipman satışı yasaklandı. Rus diplomat ve iş insanlarına vize uygulaması değiştirilecek.

İNGİLTERE

AB ve ABD dışında Rusya’ya yaptırım uygulayan bir diğer ülke ise İngiltere oldu.

İngiltere’ de en büyük Rus bankalarını hedef aldı. Bunun yanında 5 Rus eliti ve 100’den fazla firma ve kişiyi yaptırım kapsamına alındı.

Ayrıca Rusya vatandaşları İngiltere’deki banka hesaplarında tutabilecekleri mevduat limiti de sınırlandırıldı. Diğer yandan Rusya’ya ihracat lisansları askıya alınacak.

KANADA

Yaptırım yapanlar arasında Kanada da bulunuyor. ABD komşusu ülke, 58 Rus vatandaşı ve şirkete yaptırım uyguladı. İhracat izinlerini de askıya alan Kanada, kişi ve kuruluşlara da para cezası kesecek.

Kanada’nın yaptırım listesine aldığı kişiler arasında önemli isimler bulunuyor. Kanada, Rusya Savunma Bakanı, Maliye Bakanı ve Adalet Bakanı olmak olmak üzere Rusya Güvenlik Konseyi üyeleri, Rus elitleri ve onların aileleri, en büyük Rus bankaları bulunuyor.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.