SON DAKİKA

Revizyon Haber

Rusya’nın çıkarıldığı SWIFT sistemi nedir?

Rusya’nın geçtiğimiz hafta Ukrayna’ya başlattığı işgal girişiminden sonra başta ABD olmak üzere batılı ülkeler Rusya’ya karşı sert ekonomik yaptırımları devreye aldı.

Rusya’nın çıkarıldığı SWIFT sistemi nedir?
450 views
28 Şubat 2022 - 9:48

Bu yaptırımların en sert olanı ise SWIFT sistemi oldu. Peki Rusya’nın çıkarıldı SWIFT sistemi nedir? Bu durumun Türkiye ekonomisine etkisi olacak mı?

SWIFT SİSTEMİ NEDİR?

İngilizce tanımı Society for Worldwide Interbank Finacial Telecommunication olan SWIFT sistemi dünya ülkeleri tarafından kullanılan ana uluslararası ödeme ağı olarak biliniyor. Bu sistem sayesinde para bir yerden başka bir yere hızlı bir şekilde gönderilebiliyor.

Hızın yanında güvenli olması da ülkelerin ve şirketlerin uluslararası ticarette özellikle büyük hacimli işlemlerde kullandığı bir sistem.

Bu sistem düz mantıkla havale sistemi gibi düşünülmemelidir. SWIFT sistemi bankalar arasında hızlı ve güvenli bir şekilde para transferinin yapılmasına olanak sağlayan oldukça güvenlikli mesajlaşmayı ifade ediyor. Transferler farklı para birimlerinden yapıldığı için para, gönderilen hesaba geçinceye kadar bir sürü farklı banka arasında değişim yapıyor.

SWIFT sisteminin temeli 1973’te Belçika’nın başkenti Brüksel’de atılmış olup merkezi hala buradadır. Sistemde 200 ülkeden 11 binden fazla mali kuruluş var. Bu sistem sayesinde her yıl trilyonlarca dolar alış veriş ve finans sistemi sorunsuz bir şekilde sürüyor. 

RUSYA’NIN BU SİSTEMDEN ÇIKARILMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Rusya’nın bu sistemden çıkarılması ekonomisi üzerinde elbette yıkıcı bir etkisi olacak. Rusya ve sisteme üye kuruluşların uluslararası finansal piyasalara erişimi kısıtlanacak. Rusya merkezli özel ve kamu kurumları ile kişiler hem ihracat hem de ithalat yapmakta, ayrıca yatırım ve borç para almakta oldukça zorlanacak. Ayrıca başka ülke ihracatçıları, Rusya’ya ürün satmayı daha riskli ve daha pahalı bulacak.

KARARIN TÜRKİYE’YE ETKİSİ NE OLUR?

Bu konuda açıklamalarda bulunan ekonomist Mahfi Eğilmez şunları söyledi: “Sıkıntı yaşayacağımız ilk üç konu doğalgaz ve buğday ve turizm. Doğalgaz fiyatları yükseleceği için zamlar kapıda. Ayrıca Rusya’dan ithal ettiğimiz buğday sıkıntıya girecek. Bunun yanında borsa da kötü bir şekilde etkilenecek. Ancak bence en büyük etkiyi en net olarak turizm sektöründe göreceğiz. Çünkü turizm acenteleri bankalar aracılığıyla SWIFT sistemi içindeler. 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.