SON DAKİKA

Revizyon Haber

RUSYA UKRAYNA’NIN GIDA STOKLARINA EL KOYUYOR

Ukrayna’ya başlatılan işgal girişimi sürerken Rus güçleri, ele geçirdikleri bölgelerde Ukrayna’ya ait gıda ürünlerine el koymaya devam ediyor.

RUSYA UKRAYNA’NIN GIDA STOKLARINA EL KOYUYOR
469 views
09 Mayıs 2022 - 11:15

Rus güçleri, ele geçirdikleri bölgelerde Ukrayna’ya ait gıda ürünlerine el koymaya devam ediyor. Rus güçlerinin buğday ve tahıl ürünlerinin yanı sıra Ukrayna’ya ait ayçiçek yağına da el koyduğu bildirildi.

Rus askerlerin, kontrol altında tuttuğu Zaporijjya’ya bağlı Pologı bölgesindeki yağ fabrikasındaki ayçiçek yağını çaldığı duyuruldu.

Kırım Haber Ajansı’nın aktardığı habere göre, Zaporijjya Savunma Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, “İşgalci yağmacıların sıradaki kurbanı Pologı Yağ Fabrikası oldu. İşgalden önce bu fabrika bölgeye en çok kar getiren işletmelerden biriydi” denildi. Rus güçlerin şu an, şirketin yabancı ortaklara gönderilmesi gereken hazır ürünleri fabrikadan başka bir yere sevk ettiği ifade edildi.

Rusya Federasyonu Krasnoyarsk Bölgesi Yasama Meclisinin resmi internet sitesinde, 28 Nisan 2022 tarihinde, meclis üyelerinin Krasnoyarsk Bölgesi tarım ürünleri fonlarını, kısmen kontrol altına alınan Ukrayna’nın Herson bölgesindeki tahıldan sözde “ithal ederek” yenilemeye karar verdiğine dair bir açıklama yayımlandı.

Rus güçlerinin kontrol altına aldığı Herson, Zaporijjya bölgelerindeki buğday depolarında bulunan buğday ve tahıl ürünlerinin önce işgal altındaki Kırım’a oradan da Rusya’ya gönderildiği tespit edildi. Ayrıca Berdyansk kentinin limanında bulunan 5 buğday yüklü geminin kaybolduğu bildirildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın yasa dışı eylemlerini kınayarak Ukraynalı tarımcılarına ait buğdayı ve tahılları çalarak Kremlin yönetiminin, Stalin ve Nazi rejimlerinin suçlarını devam ettirdiğine dikkat çekti.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.