SON DAKİKA

Revizyon Haber

Rusya Ukrayna krizinin Türkiye ekonomisine etkisi ne olur?

Rusya ve Ukrayna arasında büyüyen krizin Türkiye ekonomisini nasıl etkileyeceği merak konusu. İşte Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna ile var olan ekonomik ilişkiler.

Rusya Ukrayna krizinin Türkiye ekonomisine etkisi ne olur?
293 views
23 Şubat 2022 - 8:39

Son iki aydır Rusya ve Ukrayna arasında devam eden gerilim önceki akşam üst seviyeye ulaştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını tanıyan kararı imza atması dünyada şok etkisi yarattı. Durum böyle olunca krizin derinleşmesinden endişelerde arttı. Endişenin başında ise ekonomik durumun nasıl olacağı geliyor.

Rus lider Putin’in Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını ilan etmesiyle Ukrayna ile olan ilişki kopma noktasına geldi. Alınan karar sonra başta Amerika Birleşik Devletler Avrupa Birliği ve NATO üyesi ülkelerin Rusya’nın attığı adıma cevap beklerken, bu ülkeye eğer geri adım atılmaması durumunda ekonomik yaptırımların getirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

AMBARGOLAR TÜRKİYE ETKİLER

Kriz ortamında en çok etkilenen ülkelerin başında ise Türkiye’nin gelmesi bekleniyor. Çünkü Türkiye’nin gerek Rusya gerekse Ukrayna ile çok sıkı ekonomik ilişkileri var.

Rusya’ya ambargo uygulamaya hazırlanan Batı’nın atacağı adımların Türkiye’yi nasıl etkileyeceği ise merak konusu. Rusya ve Ukrayna arasındaki krizin daha da derinleşmesi ve olası ekonomik ambargolar bütün dünyayı etkileyebilir.

Bu ambargolardan Tabii Türkiye’nin de nasibini alması bekleniyor. Türkiye’nin her iki ülke ile sıkı ekonomik ilişkileri söz konusu.

NÜKLEER

Türkiye’nin başlattığı nükleer enerji hamlesinin bir numaralı ortağı Rusya Devleti. Türkiye’nin ilk nükleer elektrik santralini yapan Rusya, Türkiye’nin en büyük ithalat, 10. ihracat pazarı durumunda.

TURİZM

Diğer yandan turizm konusu var. Rusya geçtiğimiz sene 4 milyon 656 bin kişi ile Türkiye’ye en fazşa turist yollayan ülke konumunda. Ukrayna ise 2 milyon 55 bin kişi ile üçüncü sırada bulunuyor. Toplam turist sayısında Rus’nın payı yüzde 15.7 olurken, Ukrayna’nın payı ise yüzde 8.6.  

ENERJİ, TARIM, İNŞAT

Öte yandan Rusya Devleti enerji, tarım ve inşatta konusunda da Türkiye için önemli bir ülke. Aynı şekilde Ukrayna da Türkiye için önemli bir yerde. Tarım ürünleri içerisinde bulunan buğday, ithalatında Ukrayna ve Rusya’nın toplam payı geçtiğimiz sene yüzde 80’i aştı. Kasım ayında Türkiye’nin toplam doğalgaz ithalatında Rusya’nın payı yüzde 32.03 oldu.

Bir diğer önemli sektör olan inşaatta da 2021 yılında Türk müteahhitlerinin en çok proje üstlendiği ülke 11.2 milyar dolarla Rusya oldu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.