SON DAKİKA

Revizyon Haber

RUS RUBLESİ DOLAR KARŞISINDA ERİYOR

Rusya’ya yönelik sert yaptırımların ardından ilk iş gününde Rus rublesi ABD doları karşısında yüzde 30 civarında değer kaybetti.

RUS RUBLESİ DOLAR KARŞISINDA ERİYOR
260 views
28 Şubat 2022 - 11:39

Rusya’ya yönelik sert yaptırımların ardından ilk iş gününde Rus rublesi ABD doları karşısında yüzde 30 civarında değer kaybetti. Eurodaki değer kaybı ise yüzde 1 civarında. Hafta sonu ABD ve AB, Rusya’ya yönelik yeni ekonomik yaptırımlar açıklamıştı. Rusya’da halkın para çekimine kısıtlama gelmesi veya banka kartlarının çalışmaması endişeleri nedeniyle bankalar önünde uzun kuyruklar oluştu.

Rus devletine ait Sberbank’ın Avrupa’daki bazı işlemlerinin de gerçekleştirilemediği aktarılıyor. Rusya Merkez Bankası’nın 630 milyar dolarlık rezervini kullanma imkanının da kısıtlanması, rubleyi savunmasız bıraktı. Rubledeki değer kaybının enflasyonu da artırması bekleniyor.

FAİZLERDE REKOR ARTIŞ 

Öte yandan Rusya Merkez Bankası, Rus Rublesi’nde değer kaybı ve enflasyonda yükseliş risklerinin önüne geçmek için faiz oranını iki katından fazla artırdı. Rusya MB, gösterge faizi bin 50 puan artırarak yüzde 20’ye yükseltti. Gösterge faiz oranı 11 Şubat’ta yüzde 8,50’den yüzde 9,50’ye yükseltilmişti.

Merkez Bankası yaptığı açıklamada, Başkan Elvira Nabiullina’nın Türkiye saati ile 16.00’da basın toplantısı yapacağını da duyurdu.

Rusya Merkez Bankası ve Rusya Maliye Bakanlığı yaptıkları açıklamalar ile yurt içi ihracatçı şirketlerin ellerindeki dövizin bir kısmını bugünden itibaren satmaları emrinin verilmesinin planlandığını duyurdular. Yapılan açıklamaya göre, ihracatçılardan ellerindeki dövizin yüzde 80’ini yurt içi piyasada satmaları istenecek.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.