Rumlarla anlaştılar

Türkiye’nin siyasi, ekonomik, askeri ortağı Katar’a bağlı devlet petrol şirketi ile ABD’li enerji devi ExxonMobil, Kıbrıs açıklarında sondaj çalışmalarına başladı. 

Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge’deki 13 parsel içinden sadece 10. ve 11. parseller Türkiye ile Kuzey Kıbrıs’ın hak iddialarıyla çakışmıyor. ABD’deki Yunan toplumunun İngilizce yayın yapan The National Herald gazetesi, Katar Petrolleri ile ExxonMobil’in 10. parselde sondaj çalışmaları yürüttüğünü yazdı. Gazete, “Türkiye’nin hak iddia ettiği sulara girmeleri halinde Türk savaş gemileriyle karşı karşıya kalma tehdidi altındalar” vurgusunu yaptı.

Türkiye’nin hak iddia ettiği bölgeye ExxonMobil’in girmeyeceğine dair ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasını aktaran The National Herald, daha önce bölgeye giren İtalyan enerji araştırma gemisinin Türkiye’nin savaş gemileri tarafından korkutulmasına İtalya’dan karşılık gelmediğini hatırlattı.

KUYU AÇACAKLAR

2019 yılında Exxon Mobil-Katar Petrolleri konsorsiyumunun yaptığı araştırma sondajında 142-227 milyar metreküp arasında doğalgaz bulunduğu sonucuna varılan 10. parseldeki Glafkos gaz yatağı için Güney Kıbrıs son olarak NAVTEX (denizcilere duyuru) yayımladı. Buna göre 19 Kasım 2021 – 22 Ocak 2022 arasında önhazırlık ve sondaj faaliyetlerinin yürütüleceği Glafkos gaz yatağında, konsorsiyum bir değerlendirme kuyusu açacak.

Üstüne üstlük AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Yunanistan’ın kısa sahanlığını Türkiye’nin içine kadar soktuğundan Ankara’nın taraf olmayı reddettiği Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku Sözleşmesi’ni (UNCLOS) yeniden gündeme getirdi.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir