SON DAKİKA

Revizyon Haber

PUTİN’DEN ATEŞKES İÇİN 3 ŞART

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüşen Rusya Devlet Başkanı Putin ateşkes için Macron’a 3 şart koştu.

<strong>PUTİN’DEN ATEŞKES İÇİN 3 ŞART</strong>
418 views
28 Şubat 2022 - 20:07

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal girişimi 5. güne girdi. 5. günde Rusya’ya yönelik sert yaptırımlar gelmeye devam etti. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, “Hava sahamız her Rus uçağına kapanacaktır. Buna oligarkların özel jetleri de dahil” dedi. Ayrıca Avrupa’da Rusya devletine bağlı Sputnik ve Russia Today yayınları yasaklandı.

Diğer yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı. Kremlin Sarayı’ndan Macron-Putin görüşmesiyle ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, liderlerin telefon görüşmesinde Ukrayna’ya yönelik barış şartlarının masaya yatırıldığı ve Rusya’nın güvenlik konularının ele alındığı aktarıldı.

Açıklamada, “Fransız tarafı ile Rusya’nın Donbass’ı korumak için gerçekleştirdiği özel operasyon değerlendirildi ve konunun Kiev ile kurulacak diyalogla çözülmesi umudunu iletti. Putin, bölgedeki düzenlemenin Rusya’nın meşru güvenlik haklarının dikkate alınmasıyla mümkün olacağının altını çizdi. Ayrıca Putin’in ateşkes için istediği 3 şart ise şu şekilde;

1- Kırım’da Rusya’nın egemenliğinin kabul edilmesi

2- Ukrayna hükümetinin anti-nazilileştirilmesi ve askerden arındırılması

3- Ukrayna topraklarına özel statü verilmesi

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.