Piyasalar merkez bankalarına odaklandı

ABD’DE GÖZLER FED’E ÇEVRİLDİ

ABD’de New York borsası Omicron varyantındaki belirsizliklerin azalması ve beklentilere paralel gelen enflasyonla yükseliş eğiliminde hareket ederken, S&P 500 endeksi geçen haftayı rekor seviyeden kapattı. Bu hafta ise çarşamba günü açıklanacak Fed’in faiz kararı ve devamında Fed Başkanı Powell’ın konuşmasıyla birlikte yoğun veri gündemi yatırımcıların odağında bulunuyor.

Fed’in faiz oranlarında değişikliğe gitmesi beklenmezken, varlık alım hızını bir miktar daha azaltması öngörülüyor. Karar sonrası Powell’ın açıklamalarının da Fed’in para politikası üzerinde ipuçları barındırması bekleniyor.

AVRUPA’DA SAHNE ECB VE BOE’NİN

Avrupa’da koronavirüs salgınında Omicron varyantı sebiyle artan kısıtlamalar pay piyasalarındaki alıcılı seyri törpülese de Avrupa borsaları yükseliş eğiliminde hareket etti. Gelecek hafta ise gözler ECB ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı ile ECB Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamaları başta olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi.

Analistler, ECB ve BoE’nin faiz oranlarında değişikliğe gitmesinin beklenmediğini kaydederek, varlık alımlarına ilişkin politikaların ise çeşitlilik gösterebileceğini ifade etti.

Bankaların faiz kararı sonrası başkanların yapacakları açıklamaların önem arz ettiğini bildiren analistler, BoE’nin şubatta faiz artışına gitmesinin fiyatlandığını ve bu duruma yönelik ipuçlarının varlık fiyatlarında oynaklığı artırabileceğini belirtti.

ASYA’DA BOJ’UN KARARLARI ÖNE ÇIKIYOR

Asya’da küresel pay piyasalarına paralel Omicron varyantına ilişkin endişelerin pay piyasaları üzerinde etkisi sınırlı kalırken, gelecek hafta Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) politika kararları ve Çin’in 2022 politika kararlarının çerçevesi başta olmak üzere veri gündemi takip edilecek.

BoJ’un bu haftaki toplantıda politika faizinde değişikliğe gitmesi beklenmezken, destekleyici duruşun ve varlık alım hızının korunması bekleniyor.

Çin’de ise bu hafta 2022’nin politikaları gündemin odağına yerleşirken, bu sene büyüme odaklı politikaların uygulamaya alınacağı öngörülüyor.

Hafta içinde Çinli emlak devi Evergrande ve Kaisa borçlarını ödeyememesinin ardından temerrüde düşerken, Çin Merkez Bankası (PBoC) Başkanı Yi Gang durumun piyasa gerçekliği olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan, Çinli politika yapıcılarının, ekonomiyi destekleyici adımları ön plana çıkaracaklarına ilişkin haber akışı sonrası PBoC zorunlu karşılık oranlarını 50 baz puan indirdiğini açıkladı.

TÜRKİYE’DE GÖZLER TCMB’YE ÇEVRİLDİ

Yurt içinde ise, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, geçen haftayla birlikte 9 hafta üst üste yükselirken, haftalık kapanış rekorunu da geliştirdi. Bu hafta yurt içinde pazartesi ödemeler dengesi istatistikleri ve sanayi üretimi ile perşembe Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı yatırımcıların odağında olacak.

Ekonomistlere göre, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 100 baz puan indirilerek yüzde 14’e çekileceğini tahmin ediyor.

Cari işlemler hesabının ekimde 2 milyar 320 milyon dolar fazla vermesini öngören ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin de ekimde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,26 artmasını bekliyor.

Diğer yandan Merkez Bankası Aralık ayı faiz kararı, 16 Aralık Perşembe günü saat 14:00’da açıklanacak.

Hakkında Revizyon Haber

Ayrıca Kontrol Et

“Gelecek yıl küresel iflaslar artacak”

Enerji krizi, enflasyona odaklı faiz politikası ve müdahale edilemeyen resesyonun iflas dalgasını artıracak. Allianz Trade’in Küresel İflaslar Raporu’na göre, küresel çapta ticari iflaslarda 2022'de yüzde 10, 2023'te ise yüzde 19 artış öngörüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir