Paris İklim Anlaşması Meclis’ten geçti

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris İklim Anlaşması’nı imzalayacaklarını duyurmuştu.

Paris İklim Anlaşması, 6 yıl önce (2015) birçok ülke tarafından imzalanarak iklim ve çevre için ‘tarihi bir adım’ olarak belirtilmişti.Brezilya’daki Amazon yağmur ormanlarından Avustralya’ya, ABD’den Sibirya’ya meydana gelen orman yangınları, binlerce kasırga, rekor seviyelere yükselen hava sıcaklıkları ve buzulların hızla erimesi gibi olaylar iklim değişikliğine bağlanıyor.

Peki, gezegeni felaketlerden kurtarması için dünya devletlerinin bir araya gelip taahhütte bulunduğu ve altına imza attığı, 6 yıllık Paris İklim Anlaşması nedir?

PARİS İKLİM ANLAŞMASI

Paris İklim Anlaşması, Fransa’nın başkenti Paris’te 5 Ekim 2015’te aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 195 ülke + Avrupa Birliği’nin katılımıyla kabul edildi.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (BMİDÇS) Paris’te yapılan 21. Taraflar Toplantısı’nda (Conference of the Parties / COP21) 22 Nisan 2016’da imzaya açıldı.Yasal bağlayıcılığı olan ilk evrensel anlaşma, ilk etapta taraf ülkelerin 55’inin onayının ardından 4 Kasım 2016’da da yürürlüğe girdi.

Paris İklim Anlaşması’na katılan ülkeler böylece küresel ısınmayla mücadelede alınan tarihi kararların altına imza atmış oldu.

BM, Paris İklim Anlaşması kapsamında küresel sıcaklık artışının 2 santigrat derecenin altında tutulması hedefinin karşılanabilmesi için ülkelerden dünya genelinde karbon emisyonunu 2050’ye kadar sıfıra indirmesini istiyor.

Söz konusu anlaşma, yüzyılın ikinci yarısına kadar küresel ortalama sıcaklığı en az 2.0 derece azaltma hedefinin yanı sıra fosil yakıt kullanımını da devreden çıkarmayı öngörüyor.

Ayrıca anlaşma, tarafların iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine uyum sağlama yeteneğini artırmayı ve “düşük sera gazı emisyonları ve iklime dirençli kalkınma yolunda tutarlı bir finansman akışı” sağlamayı hedefliyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir