SON DAKİKA

Revizyon Haber

Otomotiv sektörü için; yeni kriz kapıda

Son 2 yıldır çip krizi ile boğuşan otomotiv sektörü için yeni kriz kapıda. Sektörün gözü Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmelerde.

Otomotiv sektörü için; yeni kriz kapıda
441 views
25 Şubat 2022 - 14:40

Dün itibariyle Putin’in emriyle Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, piyasalarda şok dalgası yaratmıştı. Özellikle petrol ve doğalgaz gibi birçok hammadde kaynağına sahip Rusya, otomotiv sektörü için de kritik bir öneme sahip paladyum ve nikel gibi metallerin de dünyadaki en büyük tedarikçileri arasında.

Sektör Rusya’ya o kadar bağımlı bir durumdaki, özellikle elektrikli otomobillerde kullanılan lityum-iyon pillerdeki nikelin dünyadaki üçüncü büyük tedarikçisi durumunda. Diğer yandan, Rusya, bütün dünyaya içten yanmalı motoru olan araçlarda bulunan katalitik konvertörlerdeki paladyumun yüzde 40’ını da sağlıyor. Geçen yıl tüm dünyada 210 ton paladyum üretilirken, bu oranın 91 tonunu sadece Rusya üretti.

DEV MARKALAR UZUN YILLARDIR ÜRETİM YAPIYOR

Rusya, otomotiv endüstrisine sağladığı imkanların yanında aynı zamanda çok önemli bir otomotiv üretim üssü ve pazarı olarak da biliniyor. Stellantis, Volkswagen, Toyota, Hyundai ve Renault gibi dünya devi firmalar, uzun senelerdir Rusya’da üretim yapıyor.

Rus Otomobil Üreticileri Birliği verilerinden yola çıkacak olursak, Rusya otomotiv pazarı geçen yıl yüzde 4.3 büyüyerek seneyi 1.67 milyon araç satarak kapattı.

Rusya’daki toplam otomotiv üretimi den yine geçen yıl yüzde 9.1 oranında artarak 1.56 milyon adede çıktı. Bu verilerle Rusya’nın Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya hariç tüm Avrupa ülkelerinden daha büyük bir pazara ev sahipliği yaptığı ortaya çıktı.

“ALTERNATİF BULAMAYAN ARAÇ ÜRETEMEYEBİLİR”

Yukarıdaki veriler ışığında Rusya’nın otomotiv endüstrisi için çok kritik bir rolü var. Meydana gelen savaş sürecinin otomotiv sektörü için yeni bir kriz olabileceği belirtiliyor.

Başlayan savaşla birlikte başta ABD Başkanı Biden olmak üzere, Batılı ülke liderlerinin peş peşe Rusya’ya ekonomik yaptırımlar açıklamasına Rusya Devlet Başkanı Putin’in de aynı oranda karşılık vermesi durumunda, otomotivde yeni hammadde krizlerinin yaşanması sürpriz olmayacak.

Öte yandan ABD merkezli medya olan NBC News’e konuşan araştırma şirketi Guidehouse Insights analisti Sam Abuelsamid, Rusya Devlet Başkanı Putin’in dünyaya hammadde tedarikini bırakması durumunda, otomotiv sektörünün yeni arayışlara girmek zorunda kalacağı değerlendirmesini yaptı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.