SON DAKİKA

Revizyon Haber

Nobel Ödülleri sahiplerini buluyor

2021 Nobel ödülünü kazananlar bir bir açıklanıyor. Şu ana kadar açıklanan kategoriler arasında bulunan tıp ve fizik ödüllerini kazananlar belli oldu.

Nobel Ödülleri sahiplerini buluyor
493 views
05 Ekim 2021 - 14:32

Bu senen Nobel Tıp Ödülü, çevre ile duyular arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasını sağlayan çalışmalara imza atan bilim insanları David Julius ve Ardem Patapoutian’a verildi. Julius, derideki sinir uçlarında, ısıya yanıt veren bir sensörü tespit edebilmek için kırmızı biberde yanma hissini ortaya çıkaran kapsaisinden faydalandı. Patapoutian ise deride ve iç organlarda mekanik uyarıcılara yanıt veren yeni bir sınıf sensörü keşfetmek için baskıya duyarlı hücreleri kullandı.

Ödüle layık görülen her iki bilim insanının keşiflerinin, sinir sisteminin ısıyı, soğuğu ve mekanik uyarıcıları nasıl algıladığına dair anlayışın hızla gelişmesine katkı sunan yoğun araştırmaları başlattığı, çevre ile duyular arasındaki karmaşık etkileşimi kavrayışımızda kritik öneme sahip kayıp halkaları saptadığı ifade ediliyor.

DAVİD JULİUS KİMDİR?

1955 yılında ABD’de dünyaya gelen David Julius, ilk ve orta eğitimine burada devam etti. 1973-1977 yılları arasında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) lisans eğitimi alan Julius, burada Alexander Rich’in laboratuvarına katılarak tRNA çalışmalarını deneyim etme fırsatı buldu. Biyokimya alanında 1977-1984 yıllarında Berkeley Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan David Julius, 1984-1990 yıllarında Columbia Üniversitesi’nde doktora yaptı, daha sonra burada araştırmacı olarak çalışmalarda bulundu.

Julius, çalışmalarında nörofarmakoloji ve reseptör işlevini, dokunma ve acıyla ilgili moleküler mekanizmaları belirlemeye ve anlamaya odaklandı. 1997 yılında Julius laboratuvarı, biberleri “acı” hale getiren kimyasal kapsaisini saptayan reseptör TRPV1’i klonlamayı ve karakterize etmeyi başardı.

ARDEM PATAPOUTİAN KİMDİR?

Lübnan asıllı olan Patapoutian, yüksek öğrenimini Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde gördü. 1986 yılında ABD’ye yerleşen Patapoutian, California Üniversitesi’nde yüksek lisans, California Teknoloji Enstitüsü’nde de gelişim biyolojisi alanında doktora yaptı. Patapoutian, biyolojik reseptörlerin sıcaklık ve dokunmadaki etkilerinin yanı sıra sensörlerin sinyal iletimi üzerinde çalışmalar yürüttü.

Çalışmaları ısı, mekanik kuvvetler ya da artan hücre yoğunluğuyla aktif hale gelen yeni iyon kanallarının ve reseptörlerin tanımlanmasına büyük katkılar sağladı. Patapoutian ve meslektaşları, bu iyon kanallarının ısı ve dokunma duyusunda olağanüstü bir rol oynadığını ortaya koydu.

NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ

Diğer yandan 2021 Nobel Fizik Ödülü’nü, üç bilim insanı Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann ve Giorgio Parisi kazandı. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nde düzenlenen basın toplantısında, bu yılki ödülün bir yarısının Japon meteorolog ve klimatolog Manabe ile Alman oşinograf ve iklim modelleyicisi Hasselmann’a, diğer yarısının da İtalyan teorik fizikçi Parisi’ye layık görüldüğü açıklandı.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.