“Mülakat itirazlarını, adayı eleyen komisyon değerlendiriyor”

Sosyal medya üzerinden de dillendirilen bu iddialar, kısa sürede kamuoyunda da geniş yankı buldu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu iddiaları dile getiren 4 gençle kameraların önüne geçerek atamalarda liyakate dikkat edilmediğini öne sürdü.

Kılıçdaroğlu’nun, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’le iddiaları görüşmek için bakanlığa gitmesi ve bakanlık binasına alınmaması da konuyu gündemde tutan bir diğer gelişme oldu.

MEB: İTİRAZLAR İNCELENECEK

Bütün bu tartışmaların ardından Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan yazılı açıklamada ise “Öğretmen adaylarımızın sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazları atama takviminde belirtilmiş olup, itirazlar 03-07 Ocak 2022 tarihleri arasında alınacak ve 14 Ocak 2022 tarihinde sonuçlandırılacaktır. Sonuca ilişkin itirazlar titizlikle incelenecektir” denildi.

“İTİRAZLARI KENDİLERİNİ ELEYEN KOMİSYON DEĞERLENDİRECEK”

İndyturk’ün haberine göre ancak bu açıklamaya dair eğitim uzmanı Özgür Bozdoğan’dan ilginç bir iddia geldi.

Bozdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Mülakat aracılığıyla elenen, atanma hakları ellerinden alınan öğretmenler, 3-7 Ocak tarihinde mülakat sonuçlarına itiraz edebilecek. Ancak bu itirazları kendilerini eleyen komisyon değerlendirecek. Sözün bittiği yer tam da burası. İtirazları bağımsız komisyonlar sonuçlandırmalı” ifadelerini kullandı.
Bozdoğan, ayrıca “Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliği”nde yer alan ve iddiasına dayanak olan yönetmeliğin 13. maddesinin yazılı olduğu görseli paylaştı.

“KOMİSYON İTİRAZIN ARDINDAN YENİ MÜLAKAT YAPMIYOR”

Bozdoğan’ı iddialarını Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamada detaylandırdı.
Kamuoyunun durumdan haberi olmadığını söyleyen Bozdoğan, “Sözleşmeli Öğretmen Atama Yönetmeliği’ne göre itiraz, yine o sözlü sınavı yapıp, o puanı veren komisyona yapılıyor. Yani KPSS’de 90 alan bir öğretmen adayı kendisine sözlü mülakatta 55 veren bir komisyona itiraz ediyor. Aynı komisyon yapılan itirazı yeniden değerlendiriyor” diye konuştu.

Bu durumun akıl, bilim dışı olduğunu ve sadece meşrulaştırma aracına döndüğünü aktaran Bozdoğan, şunları söyledi:
Sınav sonucuna itiraz hakkı var mı? Var. Ama sen zaten sana 55 veren komisyona yeniden itiraz ediyorsun. Komisyon itirazın ardından yeni mülakat da yapmıyor. Sadece komisyon oturup kağıt üzerinde senin başvurunu yeniden değerlendiriyor. Bu gerçekten skandal bir durum.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir