Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne büyük zam kapıda

2022 yılından itibaren Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne (MTV) uygulanması düşünülen yeniden değerleme zammının yüzde 36.2’den yüzde 20-25 aralığına çekilmesi planlanıyor. 

Habertürk’ün haberine göre, konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri çalışma yapıyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşulan oranı indirme veya artırma yetkisi söz konusu. 

BİR MİKTAR AŞAĞI ÇEKİLMESİ PLANLANIYOR

Şu ana kadar hiç kullanılmayan yetkinin bu yıl hem kurdaki hem de enflasyondaki artış göz önüne alınarak zammın yüzde 36.1 yerine yüzde 20-25 aralığında çekilmesi için kullanılmak üzere çalışma yürütüldüğü belirtiliyor.

Söz konusu habere göre, zam oranında “indirim” olması halinde dahi oluşacak yeni tablo ise şu şekilde:

SİGARAYA ZAM GELDİ!

Diğer yandan döviz kurundaki yaşanan artıştan sonra zamlar da arka arkaya gelmeye devam ediyor. Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sigaraya yeni zam geldiğini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta bir sigara grubuna 2 TL zam geldiğini söyleyen Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, yeni sigara zammını sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

Bir sigara grubuna ortalama 2 TL zam geldiğini duyuran Aybaş, geçen günlerde “Sigaraya 5 lira zam geldi” haberlerini yalanlayıp, “Gerçi olursa da şaşırmayın” notunu düşmüştü.

ÖTV ZAMMI DA YAPILACAK

Ayrıca Özgür Akbaş, “Bu gelen 2 TL‘lik zam maliyet ve kur zammı ilerleyen günlerde ÖTV zammı da yapılacaktır” diye konuştu.

AKARYAKITA BİR ZAM DAHA

Öte yandan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS)  dün yapılan açıklamaya göre motorinin litre fiyatına 66 kuruş zam yapıldı. EPGİS’ten alınan bilgiye göre, Ankara’da ortalama 9,41 liradan satılan motorinin litre fiyatı 10,07 liraya yükseldi. Böylece ilk kez motorinin litre fiyatı çift hanelere ulaşmış oldu.

Motorinin litresi İstanbul’da 9,35 liradan 10,01 liraya, İzmir’de 9,43 liradan 10,09 liraya çıktı.

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir