MECLİS’TE EYT KAVGASI

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam eden görüşmelerde söz alan İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, konuşmasında iktidarı eleştirerek “Milletvekilleri kanun teklifi verecek” diye başlattığınız bu ucube sistemde, muhalefet milletvekillerinin verdiği önergeler ve kanun tekliflerinin hiçbiri değerlendirilmemiştir. EYT konusunda verdiğimiz önergeyi reddettiniz” dedi.

Kaplan’ın Genel Kurul’da yaptığı konuşma şu şekilde:

“Değerli milletvekilleri, görüşmekte olduğumuz bütçe yoksulluk, yolsuzluk bütçesidir. Yirmi yıldır iktidarda ve son dört yıldır Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemiyle yönetmeye çalıştığınız ülkemize yokluk ve yolsuzluktan başka bir şey getirmediniz. Bu bütçe birkaç kişiye sefa, milyonlarca vatandaşımıza cefa ve zulümdür. Bu zamana kadar yaptığınız bütçelerle zengini daha zengin, fakiri daha fakir yaptınız. Eskiden bir orta direk vardı, sayenizde o da ortadan kalktı. Yoksullukla, yolsuzlukla, yasaklarla mücadele sözü vererek iktidara gelen yönetim, bir adım ilerleyememiş daha büyük yoksulluk, daha büyük yolsuzluk, daha büyük yasaklara sebep olmuştur.

Sayıştay denetim raporlarında yolsuzlukla ilgili birçok örnek bulabiliriz. Uluslararası Şeffaflık Örgütünün Ocak 2021 tarihli Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre Türkiye, 180 ülke arasında 86’ncı sırada yer almıştır. Son sekiz yıl içinde en çok gerileyen 5 ülke arasındadır. Özellikle Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemiyle birlikte tek kişinin verdiği kararlar, ülkeyi her bakımdan daha da kötüye götürmüştür. Uluslararası alanda ve ülkenin içinde bu Hükûmetin güvenilirliği kalmamıştır.

“Milletvekilleri kanun teklifi verecek” diye başlattığınız bu ucube sistemde, muhalefet milletvekillerinin verdiği önergeler ve kanun tekliflerinin hiçbiri değerlendirilmemiştir. Daha geçen ay Plan ve Bütçe Komisyonunda İYİ Parti olarak milletimizin yararına 19 tane önerge verdik maalesef hiçbiri kabul edilmemiştir. Bunlardan örnek olarak, EYT’li vatandaşlarımız için Çalışma ve Sosyal Bakanlığının bütçesine 45 milyar lira verilmesiyle ilgili verdiğimiz önerge, iktidarın oylarıyla reddedildi.

Bir başka önergemiz de yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bütçesine 3600 ek göstergeyle ilgili 7 milyar 250 milyon lira ekleyelim dedik yine iktidarın oylarıyla reddedildi. Milletimizin lehine buna benzer 17 tane daha önerge verdik fakat kulaklarınızı tıkadınız, duymazdan geldiniz, reddettiniz. Milletimizin yararına olan verilen önergeleri ve sunulan kanun tekliflerini muhalefet milletvekillerinden olunca hemen reddediyorsunuz.


Değerli milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemiyle birlikte Parlamentonun etkinliği kaybolmuştur. Atanmışların değil, millet tarafından seçilmiş milletvekillerinin ve Parlamentonun saygınlığının yeniden hak ettiği yere getirilmesi gerektiği açıkça görülmektedir.”

Hakkında Revizyon Haber

Ayrıca Kontrol Et

EYT mitinginin tarihi belli oldu

Emeklilikte yaşa takılanların beklediği haber geldi. EYT Federasyonu Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, EYT’lilerin mitinginin düzenleneceği tarihi açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir