Meclis’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’a EYT sorusu

TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde söz alan CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, kürsüden bir kez daha EYT’lilerin sorununu dile getirdi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek ‘Siz ne zaman emekli oldunuz?’ diye sordu.

Topal, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Biz hep şunu söylüyoruz arkadaşlar: Öğretmenler odasında gerçekten sıkıntı yaşanıyor. Bütün milletvekili arkadaşlarımız söyledi: “Ücretli, sözleşmeli olmaz, tamamının kadrolu olması lazım.” Neredeyse karın tokluğuna çalışan, asgari ücretin altında öğretmenler var. Bu, dünyanın hiçbir ülkesinde yok arkadaşlar, dünyanın hiçbir ülkesinde yok. Biz hep şunu söylüyoruz: Atanmayan -ben atanamayan demiyorum- atanmayan öğretmenler atansın. Neden böyle büyüttüm biliyor musunuz? Sürekli dile getiriyoruz, bu sefer de AK PARTİ milletvekillerinin vicdanlarına sesleniyoruz. Belki vicdanları burayı görür, belki de atanmayan ve şu anda intiharın eşiğinde olan üniversite mezunları belki atanır.

Şunu da büyüttüm: 24/5/2018 tarihinde Sayın Erdoğan çıktı “3600 ek gösterge vereceğiz, sözünü veriyoruz.” dedi. Sayın Erdoğan, Sayın Bakanlar, sayın AK PARTİ milletvekilleri; biz bir kez daha burada o sözü hatırlatıyoruz, 3600 ek göstergeyi hatırlatıyoruz.

Bu taşımalı eğitimle ilgili ciddi sıkıntılar yaşandığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu yüzden yüzlerce öğrenci maalesef okulu terk etmek zorunda kaldı. 1 milyon 650 bin öğrenci maalesef şu anda, zorunlu eğitimi terk etti arkadaşlar. Neden köy okullarını açmıyoruz? Bu sorunu lütfen çözelim, birlikte çözelim.

Bakın arkadaşlar, şunu da ifade etmek istiyorum: Meslek kanunu çıkarılması gerekiyor, okullarda hizmetli sorunu var, okullarda hizmetli sorununun çözülmesi gerekiyor.

Şimdi, asgari ücretle ilgili çok ciddi spekülasyonlar var “Ne olacak?” diye. Şimdi, dolara göre atarsa 5.400 lira olması gerekiyor, şekere göre artarsa 6 bin lira, ayçiçek yağına göre artarsa 6.500, un fiyatına göre artarsa 7.500, kömüre göre artarsa 8.500.

Arkadaşlar, bu pinpon topu. Şimdi, tabii, biliyorsunuz, TÜİK, genel anlamda pinpon topunu baz alıyor, pinpon topuna göre de artarsa da 3.400 lira oluyor. Arkadaşlar, asgari ücretlilerle lütfen pinpon topu oynamayalım lütfen. Lütfen, rica ediyorum.

Arkadaşlar, şunu da ifade etmek istiyorum; tabii, bütçe, bunu da söylemeden geçemeyeceğiz: Bütün EYT’liler şu anda hakkını istiyor, prim gününü tamamlamış ama hakkını alamamış. Sayın Erdoğan’a buradan şunu sormak istiyorum: Siz kaç yaşında emekli oldunuz? Elinizi vicdanınıza koyun ve EYT’lilerin hakkını lütfen verin.”

Hakkında Revizyon Haber

Ayrıca Kontrol Et

EYT mitinginin tarihi belli oldu

Emeklilikte yaşa takılanların beklediği haber geldi. EYT Federasyonu Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, EYT’lilerin mitinginin düzenleneceği tarihi açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir