SON DAKİKA

Revizyon Haber

Kazakistan’ın yeni başbakanı belli oldu

Kazakistan’da, önceki kabinede Başbakan Birinci Yardımcısı olarak görev yapan Alihan Smailov, ülkenin yeni başbakanı oldu.

Kazakistan’ın yeni başbakanı belli oldu
153 views
11 Ocak 2022 - 10:33

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kazakistan Meclisi genel toplantısında, başbakanlık görevine Alihan Smailov’un adaylığını sundu.

Smailov, tüm siyasi parti milletvekilleri tarafından “evet” oyu alarak ülkenin 12’nci Hükümet Başkanı oldu.

Daha önceki kabinede Başbakan Birinci Yardımcısı olarak görev yapan 50 yaşındaki Smailov, 5 Ocak’ta eski Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümetin ülkede LPG fiyatlarına yapılan zamlara karşı başlatılan protestoların ardından istifa etmesiyle geçici olarak hükümet başkanlığını üstlenmişti.

KGAÖ barış güçleri ne kadar kalacak?

Diğer yandan şiddet olayları sonrası durumun kontrol altında olduğu Kazakistan’da Devlet Başkanı Cömert Tokayev, kendi talebiyle ülkeye yollanan KGAÖ barış güçlerinin daha ne kadar kalacağına dair bilgiler paylaştı.

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle başlayan protestoların şiddet olaylarına dönüştüğü ancak hafta sonu durumun kontrol altına alındığı Kazakistan’da Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev yeni bir açıklama yaptı. Tokayev, kendi talebi üzerine yollanan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barış güçlerinin misyonunun tamamlandığını, 2 gün içinde aşamalı olarak ülkeden çıkmaya başlayacağını ve çekilme sürecinin en fazla 10 gün olacağını duyurdu.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.