Kazakistan’ın yeni başbakanı belli oldu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kazakistan Meclisi genel toplantısında, başbakanlık görevine Alihan Smailov’un adaylığını sundu.

Smailov, tüm siyasi parti milletvekilleri tarafından “evet” oyu alarak ülkenin 12’nci Hükümet Başkanı oldu.

Daha önceki kabinede Başbakan Birinci Yardımcısı olarak görev yapan 50 yaşındaki Smailov, 5 Ocak’ta eski Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümetin ülkede LPG fiyatlarına yapılan zamlara karşı başlatılan protestoların ardından istifa etmesiyle geçici olarak hükümet başkanlığını üstlenmişti.

KGAÖ barış güçleri ne kadar kalacak?

Diğer yandan şiddet olayları sonrası durumun kontrol altında olduğu Kazakistan’da Devlet Başkanı Cömert Tokayev, kendi talebiyle ülkeye yollanan KGAÖ barış güçlerinin daha ne kadar kalacağına dair bilgiler paylaştı.

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar nedeniyle başlayan protestoların şiddet olaylarına dönüştüğü ancak hafta sonu durumun kontrol altına alındığı Kazakistan’da Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev yeni bir açıklama yaptı. Tokayev, kendi talebi üzerine yollanan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barış güçlerinin misyonunun tamamlandığını, 2 gün içinde aşamalı olarak ülkeden çıkmaya başlayacağını ve çekilme sürecinin en fazla 10 gün olacağını duyurdu.

Hakkında Revizyon Haber

Ayrıca Kontrol Et

Kazakistan’ın başkentinin ismi tekrar değişti

Kazakistan'ın başkentinin yeni isminin tekrardan Astana olması Cumhurbaşkanınca onaylandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir