Irak’ta seçimleri Sadr Grubu kazandı

Irak yerel hükümet görevlileri tarafından verilen bilgilere göre ilk sonuçlar Sadr Grubu’nun 70’ten fazla milletvekili çıkardığını ortaya koydu. Seçimlere ilişkin konuşan Sadr Hareketi’nin bir sözcüsü ise kazandıkları sandalye sayısının 73 olduğunu belirtti.

“SANDALYE SAYISI TEYİT İSTİYOR”

Ancak Irak seçim komisyonundan bir yetkili ise seçimleri Sadr Grubu’nun kazandığını ancak elde edilen sandalye sayısını şu an için teyit edemeyeceğini ifade etti. Seçimlerde zaferini ilan eden Mukteda es-Sadr, televizyondan yaptığı konuşmada ülkede yolsuzlukla mücadele etme sözü verdi. Es-Sadr, yabancı devletlere de hükümetin kurulmasına karışmama konusunda uyarıda bulundu.

DİĞER PARTİLER

Sadr Grubu, 2018 yılında yapılan seçimlerde de birinci güç olarak çıkmıştı.  Kesin olmayan resmi sonuçlara göre, Sünni Meclis Başkanı Muhammed Halbusi’nin liderliğindeki Takkaddum partisi 38 sandalye kazandı. Eski Şii Başbakan Nuri el-Maliki’nin Kanun Devleti Koalisyonu ise 37 sandalye elde etti.

KATILIM DÜŞÜK KALDI

Diğer yandan seçimlere katılım ise çok düşük seviyede kaldı. Seçim komisyonu, seçmenlerin sadece yüzde 41’inin oy kullandığını açıkladı. Bu oran, 2018’deki seçimlerde kaydedilen yüzde 44,5’lik katılım oranının da gerisinde kaldı. Siyasi ve ekonomik krizle mücadele eden Irak’ta Ekim 2019’da patlak veren hükümet karşıtı gösterilerin ardından, Irak Başbakanı Musafa El Kazımi liderliğindeki bakanlar kurulu Temmuz 2020’de erken seçime gidilmesini kararlaştırmıştı. Irak’ta normal takvime göre seçimlerin Mayıs 2022’de yapılması planlanıyordu.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir