SON DAKİKA

Revizyon Haber

İnstagram’a yeni özellik geliyor

Facebook’un çatısı altında bulunan sosyal medya platformu İnstagram, kullanıcıları için yeni bir özellik getiriyor. Yapım aşamasında olan özellik sınırlı sayıda kullanıcıya test amaçlı açıldı. Türkiye’den de bir takım kullanıcının bu özelliğe eriştiğini ifade edildi.

İnstagram’a yeni özellik geliyor
236 views
06 Aralık 2021 - 10:05

Peki nedir bu özellik?

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya mecralarının başında gelen İnstagram, hikayelerde kullanılmak üzere yeni bir özellik hazırlıyor. Şirketten gelen haberlere göre bu özelliğin test süreci başladı.

Artık atılan story’ler için beğeni imkanı olacak. Mesaj gönder işaretinin yanında ufak bir kalp çıkacak ve oradan beğeni atılabilecek. Bu özellik henüz sınırlı sayıda kullanıcıya açıldı. Türkiye’den de bazı kullanıcılar özelliğe eriştiğini belirtti.

THREADS KULLANIMA KAPATILDI

Diğer yandan İnstagram daha önce Direct’in yerine kullanıma gelen bağımsız mesajlaşma uygulaması olan Threads’i kapatmıştı. Threads yalnızca yakın arkadaşlarla etkileşime izin veriyordu.  Bu ay sonu itibariyle Threads artık kullanılamayacak.

HİKAYELERE LİNK KOYMA

Instagram uzun zamandır kullanıcıların istediği bir özelliği gündemine almıştı. Şuana kadar hikayeler sekmesinden link paylaşabilmek için 10 binden fazla takipçiye sahip olmak gerekiyordu.  Artık bu kural kaldırıldı. Hikayelerde sticker arasına gelen özellikle link eklenebilecek. Lakin bu özellik de henüz sınırlı sayıda kullanıcıya açılmış durumda. Instagram’ın kısa süre içerisinde bu özelliği de daha fazla kullanıcıya açması bekleniyor.

30 SANİYEDEN UZUN VİDEOLAR

Öte yandan İnstagram, 30 saniyeden uzun videoların tek parça halinde hikayede paylaşılmasına izin vermiyordu. Şirketin bu güncellemeyi de gündemine aldığı belirtildi. Instagram, kullanıcılara beğenme sayısını gizleme imkanı tanıyor. İnstagram bu özellikle sosyal medya baskısını azaltmayı hedefliyor.

Bu özelliği aktifleştirmiş olan kullanıcılar bir takipçinin adını görüp yanında “diğerleri” ifadesiyle karşılaşacak. İnstagram şimdiye kadar kullanıcı adı ve x sayıda kişi beğendi olarak paylaşımları gösteriyordu.

Instagram’ın bu özelliği 2019’dan beri bazı ülkelerde test ediliyordu. Şimdi ise dünya genelinde kullanıma açıldı.

OTOMATİK DEŞİFRE

Milyonlarca insan her gün İnstagram’ın hikaye bölümünden paylaşım yapıyor. Platform hikayelere getirdiği yeni efekt özelliğiyle kullanıcıların işini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

İnstagram’ın yeni özelliği caption ile hikayelere yazı yazmak için konuşmanız yeterli olacak. Yani uygulama söylediklerinizi otomatik olarak yazıya çevirecek.

Bu özellik de henüz test aşamasında ve ABD’de sınırlı sayıda kullanıcıya açıldı.

Türkiye’deki kullanıcılar caption özelliğini kullanamıyor. Özelliğin yakın zamanda Türkiye’de de kullanıma açılması bekleniyor.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.