SON DAKİKA

Revizyon Haber

Hava kirliliği nedeniyle eğitime ara verildi

30 milyonluk nüfusuyla Hindistan’ın en kalabalık şehri olan Yeni Delhi’de hava kirliliğinin “görülmemiş” ve “öldürücü” boyutlara ulaşması nedeniyle okullar tatil edildi, çalışma kısıtlandı.

Hava kirliliği nedeniyle eğitime ara verildi
353 views
15 Kasım 2021 - 10:49

Hindistan’ın 30 milyonluk nüfusuyla en büyük şehri sayılan ve ülkenin başkenti olan Yeni Delhi’yi de kapsayan Delhi metropolitan alanında hava kirliliğinin “görülmemiş” ve “öldürücü” boyutlara ulaşması nedeniyle okullar bir hafta tatil edilirken kamu ve hatta özel kuruluşların çalışma saatlerine kısıtlamalar getirildi.

Hava kirliliği sorununun asıl nedeni

Dünyanın en büyük şehirlerinden sayılan Delhi, metropolitan alanında hava kirliliğinin bu derece artmasında rüzgarların kesilmesinin etkili olduğu, bir hafta daha rüzgar kesintisinin devam etmesinin beklendiği belirtiliyor. Fakat Delhi’de bu seviyelere varmasa da kronikleşen hava kirliliği sorununun asıl nedeninin nüfus birikimine dayanan hava kirliliğine dayandığı belirtiliyor.

Dünyanın en kirli havasına sahip bölgelerinden

Sıcak iklim yapısı nedeniyle Delhi’de bu mevsimde ısınmak için yakıt yakılmıyor. Ama şehirdeki araç ve fabrika bolluğunun hava kirliliğini üst seviyelere çıkarmaya yettiği ifade ediliyor.

Kronikleşen hava kirliliği sorunu nedeniyle Delhi metropolitan alanının dünyanın en kirli havaya sahip bölgelerinin başlarında geldiği bildiriliyor. Aldığı göç nedeniyle nüfusu artmaya devam eden Delhi’nin hava kirliliği sorununun büyüyerek devam etmesi ön görülüyor.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.