“Fast food markalarının ürünleri kanser yapıyor”

NTV’nin haberine göre ABD’de bulunan George Washington Üniversitesi’nden bilim insanların yaptığı araştırmaya göre, fast-food ürünlerinin yüzde 80’inden fazlasında plastiği esnek hale getirmek için kullanılan ftalatlar bulundu.

FTALATLAR NEDİR, ZARARLARI NELERDİR?

Ftalatlar plastikleştirici olarak sanayide kullanıyor. Vinil döşeme ve plastik ambalajlardan sabun ve şampuanlara kadar yüzlerce üründe yer alıyor. Madde, kanser, karaciğer hasarı, kısırlık, tiroid hastalığı, astım ve hatta daha küçük testisler gibi çok sayıda sağlık sorunuyla çocuklarda öğrenme güçlüğü, davranış sorunları ve dikkat eksikliği bozuklukları ile ilişkilendirildi.

ÖZELLİKLE ÇOCUKLAR TEHLİKEDE

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre ise, insanlar ftalat içeren ürünlerle temas etmiş yiyecek ve içecekleri tüketerek veya ftalat partiküllerini doğrudan havadan soluyarak zararlı kimyasala maruz kalıyor. Merkez, özellikle çocukların savunmasız olduğunu, çünkü buldukları nesneleri genellikle ağızlarına götürdüğünü söyledi.

Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology isimli bilimsel dergide yayımlanan çalışma kapsamında, araştırmacılar, pazar payına ve en çok satan ürünlere göre restoranları ve menü öğelerini (hamburger, patates kızartması, tavuk kanadı, tavuk dürüm ve peynirli pizza) seçti.

ET ÜRÜNLERİNDE DAHA FAZLA KİMYASAL BULUNDU

Hamburger gibi etle yapılan ürünlerin daha yüksek ftalat seviyelerine sahipken, patates kızartması ve peynirli pizzada en düşük seviyedeydi. Bununla birlikte bilim insanları, sipariş ettikleri yiyeceklerin yüzde 81’inin astım riskinin artmasıyla bağlantılı olan DnBP adlı bir ftalat içerdiğini, yüzde 70’i ise doğurganlığın azalmasına ve diğer üreme sorunlarına bağlı olan DEHP içerdiğini aktardı.

Araştırmacılar, işleme ve paketleme ekipmanından çalışanların giydiği plastik eldivenlere kadar, gıda tedarik zincirinin herhangi bir yerinde hamburgerler ve diğer ürünlerin i ftalatlar ve yedek plastikleştiricilerle temas etmiş olabileceğini aktardı.

Öte yandan, George Washington Üniversitesi’nde çevre sağlığı profesörü olan ortak yazar Ami Zota, çalışmanın düşük gelirli Amerikalıların ve beyaz olmayan insanların orantısız bir şekilde ftalatlara maruz kaldığına dair endişeleri artırdığını söyledi. Fast food ABD ve Avrupa’da çok daha uygun fiyatlı olduğu için daha çok yoksul gruplar tarafından tüketiliyor.

Zota, “Dezavantajlı mahallelerde genellikle çok sayıda fast-food mağazası var, ancak meyve ve sebze gibi sağlıklı gıdalara erişim çok sınırlı” diye konuştu.

FLATATA DAHA ÇOK KADINLAR MARUZ KALIYOR

Diğer yandan, 2019 tarihli bir CDC raporu, siyahların beyazlardan daha fazla ftalata maruz kaldığını buldu. Ayrıca, genel olarak yetişkin kadınların sabunlarda, şampuanlarda, kozmetiklerde ve diğer kişisel bakım ürünlerinde kullanılan plastikleştiricilere erkeklerden daha yüksek seviyelerde maruz kaldığı bildirildi.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir