FACEBOOK’TAN, ‘KURGUSAL EVREN’ İNŞASI

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, fiziksel dünya ile dijital dünya arasındaki çizgileri bulanıklaştıracak olan kurgusal evren fikrinin Silikon Vadisi’ndeki başlıca destekçilerinden biriydi. Bu teknoloji, örneğin birinin, sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla bir arkadaşıyla yüz yüzeymiş gibi hissetmesini sağlayacak ve aralarında binlerce kilometre olsa bile internet bağlantısı ve sanal gerçeklik evreni sayesinde yüz yüzeymiş gibi iletişim kurabilecekler.

Facebook “Metaverse”ün İnşası İçin 10 Bin Kişi İşe Alacak

Facebook bir blog ilanında, “Kurgusal evren, yeni yaratıcı, sosyal ve ekonomik fırsatlara erişimin kilidini açmaya yardımcı olma potansiyeline sahip. Ve Avrupalılar onu en baştan şekillendirecek” dedi.

Ve duyurunun devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Bugün, önümüzdeki beş yıl içinde Avrupa Birliği (AB) içerisinde 10 bin yeni yüksek vasıflı iş yaratma planını duyuruyoruz.”

İşe alınanlar arasında “son derece uzmanlaşmış mühendislerin” yer alacağı belirtildi ancak bunun dışındaki pozisyonlar hakkında bilgi verilmedi.

Ayrıca yapılan duyuruda, “AB, teknoloji şirketlerinin yatırım yapması için onu harika bir yer haline getiren bir dizi avantaja sahip. Büyük bir tüketici pazarı, birinci sınıf üniversiteler ve en üst düzey yetenekteki insanlar…” denildi.

Zuckerberg Kurgusal Evren Projesine İnanıyor mu?

Zuckerberg, temmuz ayında Facebook’un önümüzdeki beş yıl içinde “öncelikle bir sosyal medya şirketi olmaktan bir kurgusal evren şirketi olmaya” geçeceğini tahmin ettiğini söylemişti.

Facebook, sanal gerçeklik gözlükleri üreten bir şirket olan Oculus’u 2014 yılında 2 milyar dolara satın aldı ve o zamandan beri insanların VR teknolojisini kullanarak etkileşimde bulunabileceği dijital bir dünya olan Horizon’u geliştiriyor.

Şirket ağustos ayında da sanal gerçeklik gözlüğü takan ekibin, kendilerinin karikatürize edilmiş 3D versiyonları olarak göründükleri sanal bir odada toplantılar düzenledikleri “Horizon Workrooms”u tanıtmıştı. Bu gelişmeler Zuckerberg’ün kurgusal evren çağının gelişine gerçekten inandığı izlenimini doğuruyor.

Sanal ve Gerçek deneyimler Birbirine yaklaşıyor

Kurgusal evren meraklıları, internetin şimdiden sanal deneyimler ile gerçek deneyimler arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmaya başladığına dikkat çekiyor.

Kurgusal evrenin öncüsü olarak görülen bir başka çevrimiçi platform olan Decentraland’ın sanal kumarhanesinde bir krupiye olarak halihazırda işe girebilirsiniz.

Ayrıca Kurgusal evrenin tam teşekküllü bir versiyonunu gerçeğe dönüştürebilecek teknolojiyi geliştirmeye milyonları akıtan tek şirket Facebook değil. Fortnite’ı geliştiren Epic Games, bu yılın başlarında, 1 milyar dolarlık yeni fon sağladığını ve bu paranın bir kısmını kurgusal evren vizyonunu desteklemek için kullanacağını duyurdu.

Haber: Samet SAYAN


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir