SON DAKİKA

Revizyon Haber

“EYT sorunu 5 ay içinde çözülecek”

Sosyal medyada fenomen olan Ankara Kuşu isimli hesap Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili önemli bir iddiada bulundu. Ankara Kuşu, sorunun 5 ay içinde çözüleceğini iddia etti.

“EYT sorunu 5 ay içinde çözülecek”
2.961 views
03 Şubat 2022 - 9:42

İlk sigortalı olduğu tarih 1999 yılının eylül ayından önce olanları kapsayan EYT’lilere yönelik bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor.

Milyonlarca EYT’linin gözü hükümetin çözüme yönelik atacağı adımda. Özellikle seçimlerin yaklaşması ve iktidarın oy kaybetmesi çözüme yönelik güçlü bir inancın ortaya çıkmasına neden oldu?Ayrıca iktidar son günlerde kanadından gelen mağduriyet giderilecek söylemleri de EYT’liler için az da olsa umut ışığı oldu.

ANKARA KUŞU İSİMLİ HESAP EYT İÇİN TARİH VERDİ

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili sosyal medya platformu olan Twitter üzerinden mesaj yayınlayan Ankara Kuşu isimli hesap hükümetin en geç bu yılın haziran ayına kadar EYT sorununu çözeceğini iddia etti. Özellikle Ankara’dan kulis ve son dakika haberlerini paylaşan bu hesabın iddiasının önündeki günlerde netleşeceği gözüküyor.

İşte Ankara Kuşu’nun sosyal medyadan paylaştığı o iddia;En geç 2022 Haziran’ına kadar Türkiye’de emeklilikte yaşa takılanlar diye bir şey olmayacak. Hükümet geri adım atıyor; herkes hakkını almış olacak.

Peki EYT ile ilt hangi çözüm önerileri konuşuluyor?

EYT’liler için kamuoyunda ifade edilen ve bakanlık tarafından üzerinde çalışılan düzenlemelerin genelde; kademeli süreçte belirlenen emeklilik yaşına kalan süreye göre indirimli emekli aylığı bağlanması. Örneğin emeklilik yaşının dolmasına üç yıl kalanlar için bağlanan aylıklardan yüzde 6 indirim, beş yıl kalanlar için yüzde 10 indirim gibi. Aylıklardan yapılacak indirimlerin oranı konusunda alternatifli çalışma yapılabileceği gibi emeklilik yaşına kalan süreye göre de alternatifler çoğaltılabilir. Tabii burada maliyet konusu belirleyici oluyor.

EYT’lilere indirimli aylık bağlanmasının sonucu ne olur?

Zaten 2008/Ekim sonrası bağlanan emekli aylıkları sürekli azalmakta. 2022 yılında belirlenen emekli alt sınır aylığı 2 bin 500 lira oldu. Gerçekte bağlanan aylıklar bu aylığın neredeyse yarısı tutarında. İndirimli aylık bağlanması durumunda bu aylıkların büyük bir kısmı alt sınır aylığının altında kalacak.

EYT Konfederasyonu’nun talebi ise 4447 sayılı kanunla getirilen ve ilgili sosyal güvenlik kanunlarında emeklilikte kademeli yaş şartını düzenleyen geçici maddelerin iptal edilmesi. 8/9/1999 tarihinden önceki emeklilik koşullarının bu sigortalılar için uygulanması.8 Eylül 1999 tarihinden günümüze kadar geçen 22 yıllık süreçte birçok sigortalı kademeli geçiş sürecindeki gün ve yaşları doldurmak için daha çok çalışarak, daha çok bekleyerek ve daha fazla gelir kayıplarına uğrayarak emeklilik hakkını kazandı. Bu işin mağduru sadece halen emekli olmayı bekleyen EYT’liler değil, aynı zamanda bu süreçte emekli olanlardır.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.