EYT ile ilgili önemli açıklama

CNN Türk Televizyonu’nda soruları yanıtlayan Bilgin, memurlara 3600 ek göstergeyle ilgili düzenlemenin yılın ilk yarısında TBMM’ye gönderileceğini belirtti. Asgari geçim indiriminin alınan verginin bir kısmının geri verilmesi olduğuna dikkat çeken Bilgin, “Ne vergi alıyoruz ne de vergi iade ediyoruz” ifadelerini kullandı. Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) çalışma programında olduğunu belirten Bilgin, bu konuda zaman veremeyeceğini vurguladı. Bilgin, taşerondan kadroya geçemeyen çalışanlar konusunu da açığa kavuşturacaklarını belirtti. İşte Bakan Bilgin’in açıklamaları…

3600 EK GÖSTERGE İLK 6 AYDA MECLİS’TE

3600’ün (ek gösterge) toplu sözleşme maddesi haline getirildiğini ifade eden Bilgin, ”Bir önceki seçimde Sayın Cumhurbaşkanımız gündeme getireceğini söylemişti. Artık söylem olmaktan çıkardık. Geri dönüşü yok artık. Kanun hükmündedir. Bakanlık içinde çalışmalarımızı yaptık. Bakanlık içinde çalışma tamamlandı bitti. Sendikalarımızla müzakere edeceğiz. Kamunun diğer kuruluşlarıyla onlarla müzakere edeceğiz. Meclis’e ilk 6 ay içinde en geç mayıs-haziranda intikal ettiririz. Bu yıl içinde tamamlanacak”

dedi.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL STATÜSÜ SADELEŞECEK

Kamuda bir sorun daha olduğunu kaydeden Bakan Bilgin, “Toplu sözleşmede çözülmesi gereken madde olarak ortaya koyduğumuz nokta sözleşmeli personeller. Sözleşmelileri kadrolularla benzer haklara sahip noktaya getireceğiz. Çok fazla statü var, karışık. Sadeleştireceğiz ve isteyenler için böyle bir çalışma yapıyoruz. Onu da bu yıl içinde bitireceğiz. Önümüzde ödev olarak duruyor. Meclis’e haziranda gelmiş olur” diye konuştu.

NE VERGİ ALIYORUZ NE DE İADE EDİYORUZ

Son dönemlerde tartışma konusu olan AGİ ile ilgili de şunları söyledi: “Tüm çalışanlar için basit açıklarsak sizden vergi alınmıyor. AGİ için gerekli gelir olması lazım vergiyi iade ediyorum diyor devlet. Ne vergi alıyoruz ne de vergi iade ediyoruz.” Asgari geçim indirimi, ücret gelirlerinin asgari ücrete kadar olan kısmından kesilen vergilerin kısmen veya tamamen iade edilmesi anlamına geliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda TİSK, Türk-İş ve Çalışma Bakanlığı arasında varılan mutabakat kapsamında tüm ücretler ve maaşların asgari ücrete kadar olan kısmı vergi dışı bırakıldı. Vergi kalktığı için verginin bir kısmının iadesi anlamına gelen AGİ de yürürlükten kaldırılmış oldu.

EYT ÇALIŞMA PROGRAMINDA

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili olarak Bakan Bilgin şu ifadeleri kullandı: “Emeklilik meselesi 3 şarta bağlanmış. 1 prim gün sayısını tamamlama, 2 yıl, 3’üncüsü yaş… Üçüncü şık sorun. Yaş şartını yerine getirmemiş olanlarla ilgili sorun. Yaş da bu işin şartlarından biri denilen bir anayasa kararı var. Prim ödeyecek insan sayısı ile emekli olacak insan sayısı arasında bir oran var. Türkiye’de bu rakam 2’nin altına düştü. Düzenlemeler yapılırken bunlar dikkate alınmıştır. Çalışma programı içinde var. Ama aşama aşama çözüyoruz. Öncelikli sorunlarımız emeklilerimizin durumu, 3600 ek gösterge, sözleşmeli personel

Hakkında Revizyon Haber

Ayrıca Kontrol Et

EYT mitinginin tarihi belli oldu

Emeklilikte yaşa takılanların beklediği haber geldi. EYT Federasyonu Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, EYT’lilerin mitinginin düzenleneceği tarihi açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir