SON DAKİKA

Revizyon Haber

Elektrik faturalarına yapılacak indirim oranları belli oldu

Hükümet, zamlardan sonra yüksek fatura ödemek zorunda kalan vatandaşların tepkilerinden sonra kademeli elektrik faturalarına yeni düzenleme kararı aldı. Yeni düzenlemenin ayrıntıları belli olmaya başladı.

Elektrik faturalarına yapılacak indirim oranları belli oldu
195 views
22 Şubat 2022 - 9:56

Tüm Türkiye’de vatandaşlar yeni yılda elektriğe yapılan yüksek orandaki zamları konuşuyor. Elektrikte Kademeli Tarife sistemini getiren hükümet, gelen yüksek faturalar yüzünden büyük tepki topladı. Daha sonra yapılan yeni düzenlemeye rağmen yüksek faturaların önüne geçilemedi.

Son ayların en çok konuşulan konularından başında zamlardan sonra elektrik faturaları oldu. Aşırı yüksek elektrik faturalarından şikâyet eden vatandaşları rahatlatmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasından sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yeni bir düzenleme başlatmıştı.

Bakanlığın başlattığı ve çalışmaların sürdüğü düzenleme için hem konut hem de esnaflar için yapılan çalışmanın detayları belli olmaya başladı. Kamuoyuna düşen bilgilere göre esnaf kesimine uygulanacak kademeli tarifede günlük 15 KWH ve aylık 450 KWH planlaması hedeflenirken, meskende de ilk kademede yüzde 18’e varan indirim planlanıyor.

Diğer yandan çalışmaları süren düzenlemede sivil toplum örgütleri için de önemli detaylar söz konusu. Çalışma bittikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ile yürürlüğe girecek. Ayrıca yapılacak yeni elektrik düzenlemesinin Maliye’ye yıllık maliyetinin ise 6 milyar lira olması öngörülüyor.

ELEKTRİK FATURALARI YÜZDE 18 İNMİŞ OLACAK

Öte yandan konutlarda yüzde 18 oranında indirim planlanıyor. Bu indirimin yapılması halinde düşük tarifedeki elektrik fiyatı 1 lira 37 kuruştan 1 lira 12 kuruşa inmiş olacak. Bu orana göre ayda 210 khw elektrik tüketen vatandaşın elektrik faturası 288 liradan 235 liraya inecek. Yani 53 liralık bir indirim olmuş olacak.

Ayrıca yeni düzenleme ile Cem evleri, dernekler, vakıflar STK’lar da mesken tarifesine geçebilecek. Bu da elektrik faturalarının yüzde oranında indirme girmesi anlamına geliyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.