DRONE TEKNOLOJİSİNDE YENİ BİR İLK

Kanada’nın Toronto kentindeki Western Hastanesinde bir hastadan alınan akciğer, 6 dakikalık bir drone uçuşunun ardından Toronto General Hospital’e taşındı. Drone naklini gerçekleştiren Unither Bioelectronique şirketinin sahibi Martine Rothblat, Toronto General Hospital, Kanada’daki ilk ikili ve tekli akciğer naklinin gerçekleştiği hastane olduğu için seçtiklerini açıkladı.

Ayrıca Üniversite Sağlık Ağı (UHN) Baş cerrahı Dr. Shaf Keshavjee’den alınan bilgilere göre 63 yaşındaki Alain Hodak’a yapılan nakil operasyonunun da iyi geçtiği öğrenildi.

Organ için Özel Kutu Tasarlandı

Drone naklini gerçekleştiren Unither Bioelectronique şirketi, nakil için gerekli operasyon için hazırlıkları 18 ayda tamamlandığını, akciğerin taşınması için yükseklik, basınç, titreşimler ve diğer sarsıcı olaylardaki değişikliklere dayanıklı özel bir kutu tasarlandığını aktardı.

Ayrıca şirket, donanıma, kutunun taşıma sırasında meydana gelebilecek olası düşme ihtimaline karşı paraşüt ve gelişmiş GPS sistemi de ekledi.

İnsansız hava aracı ve konteynerin tamamlanmasının ardından, aylar boyunca değişik iklim şartlarına karşı, akciğerleri simüle eden sahte paketler ve düşme testleri ile uçuş denemeleri gerçekleştirildi. Şirket, 18 ay boyunca yürüttükleri çalışmada, başarılı bir nakil için tüm aşamaları test ettiklerini söyledi.

Geliştirilen bu yeni sistemle, hastaya nakledilecek organlarda ulaşımda kaybedilen sürelerin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Organ Naklinde Tarihe Geçen Olaylar

Dünyada drone ile ilk nakil operasyonu 2019’da bir böbreğin taşındığı ABD’nin Baltimore kentinde başlamıştı. Daha sonra Nevada’da kornea ve Minnesota’da da pankreas bu olay ile birlikte de Kanada’nın Toronto da Akciğer taşınması ile kayıtlara girdi.

Kanada Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2020 yılında Kanada’da 2 bin 622 kişiye organ nakli yapıldı. Sağlık bakanlığının aktardığı verilere göre ülkede halen 4 bin 129 kişi organ nakli bekleme listesinde yer alıyor ve resmi kayıtlara göre de 2020 yılında 276 kişi de gerekli organ bulunamaması sebebiyle hayatını kaybettiği biliniyor.

Haber: Samet SAYAN


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir