SON DAKİKA

Revizyon Haber

Doğalgaz fiyatları tavan yaptı, Türkiye etkilenecek mi?

Dün sabah itibariyle Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal harekatı ile birlikte Avrupa ülkelerinde doğalgaz fiyatlarında çok sert artışlar yaşandı ancak az da olsa fiyatlar bir miktar inmiş oldu.

Doğalgaz fiyatları tavan yaptı, Türkiye etkilenecek mi?
301 views
25 Şubat 2022 - 16:17

Rusya, dün almış olduğu karar ile özellikle Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolünde olan Donetsk ve Lugansk’ı Ukrayna’dan tamamen koparmaya dönük bir işgal operasyonu başlattı. Bu saldırıdan sonra petrol ve altının yanı sıra doğalgaz fiyatlarında da ani ve çok çok sert yükseliş yaşandı.

“AVRUPALILAR DOĞALGAZA 2000 EURO ÖDEYECEK”

Yeni güne başlarken ise brent petrolün varil fiyatı 105 doları görürken, Özellikle Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında derinliği en çok olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de mart vadeli kontratlar için fiyatlar bu sabah itibariyle yüzde 35’lik bir artışla 120 Euro’yu geçti. Geçtiğimiz yıl şubat ayında 17 euro seviyelerinde olan bu rakam, Aralık 2021’de 166 Euro’ya çıktı. Nisan ayı vadeli kontratlarda yaşanan fiyat artışı da yüzde 37’yi geçerek ve 121 Euro’yu buldu. Yani 120 Euro’luk TTF fiyatı, bin metreküp gazın fiyatının 1277 Euro olması manasına geliyor.

Bu yaşananlardan sonra TTF fiyatında günlük artış az da olsa geri çekilse de sert dalgalanma halen sürüyor.

Diğer taraftan Rus işgaline tepki gösteren Almanya, Rus gazını taşıyacak Kuzey Akım 2 projesinde ruhsat sürecini askıya aldığını açıklamasından sonra gaz fiyatları yükselişe geçmiş, Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve eski Devlet Başkanı Medvedev, Almanya’nın aldığı kararı sosyal medya hesabı Twitter’dan değerlendirmiş ve “Avrupalıların doğalgaza 2000 Euro ödeyeceği yeni dünyaya hoş geldiniz” ifadelerini kullanmıştı.

PEKİ DOĞALGAZ SORUNU TÜRKİYE’Yİ ETKİLEYECEK Mİ?

Türkiye, topraklarından geçen boru hatlarından aldığı doğalgazın çok önemli bir kısmını petrol fiyatlarına bağlı ve fiyatlar brent petrolün son 9 aylık ortalama fiyatına göre 3 ayda bir yenileniyor. Bu sebeple Avrupa’daki doğalgaz fiyatlarında meydana gelen gelişmeler, uzun süreli kontratları etkilediği söylenemez.

Lakin Türkiye spot fiyatlarla da boru gazı ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alıyor. Bu fiyatların da Avrupa fiyatlarına paralel olarak hızla artması bekleniyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.