Dijital paranın geleceği adına önemli gelişme

İsviçre’nin Merkez Bankası (SNB) ve Fransa’nın Merkez Bankası (BoF) yapmış olduğu Avrupa’nın ilk sınır ötesi merkez bankası dijital parası (CDBC) ödemeleri denemesinin başarılı bir şekilde yapıldığı belirtildi.

Fransa ve İsviçre arasındaki bulunan dağlardan esinlenerek adı Jura Projesi olan testte, ilk defa dijital bir euro ve İsviçre Frangı başarılı şekilde test edildi.

Yapılan denemede euro ve İsviçre Frangı cinsinden döviz işlemlerinin merkez bankası dijital parası ile sorunsuz şekilde yapılmasının mümkün olduğu tespit edildi. Test, tokenleştirilmiş euro cinsinden Fransız ticari kağıdının ihraç edilebildiği ve finansal kuruluşlar arasında transfer edilebildiğini gösterdi.

Denemede Bank for International Setlements, UBS, Credit Suisse, Natixis, İsviçre’nın Borsa operatörü SIX, finansal teknoloji şirketi R3 ve danışmanlık şirketi Accentura katıldı.

DİJİTAL PARA NEDİR?

Sanal paralar, geleneksel kağıt ve bozuk parada olduğu gibi, mal ve hizmet satın almak için ya da yalnızca sosyal ağ veya çevrimiçi oyunlarda kullanılmak için kullanılabilir. Buna dijital, sanal veya siber para deniliyor. Bununla yanında, dijital paranın anlamı, kimin yazdığına veya konuştuğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Sanal para birimleri, herhangi bir standart fiat para birimi gibi, mal satın almak ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılabileceği gibi, kullanımı sadece belirli oyun siteleri veya sosyal ağlar gibi çevrimiçi topluluklar arasında sınırlı olanları da vardır.

Dijital paralar, geleneksel para biriminin barındırdığı bütün yapısal özelliklere sahiptir ve desteklenen cihazlara ve ağlara bağlandığında sınırlar ötesi ödeme yapmak için anlık işlemlere olanak tanır.

Örnek vermek gerekirse, bir Alman vatandaşı Japonya’da ikamet eden birisine sanal para biriminde ödeme yapabilir. Lakin her ikisi de dijital para biriminde işlem yapmak için aynı ağa bağlanmak durumundadır.

İŞLEMLER GENELLİKLE ANLIK VE DÜŞÜK MALİYETLİDİR

Öte yandan sanal paralar birimleri birçok avantaj sunar. Dijital para birimlerindeki ödemeler, herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan doğrudan işlem yapan taraflar arasında yapıldığından, işlemler genellikle anlık ve düşük maliyetlidir. Bu, bankaları veya takas merkezlerini içeren geleneksel ödeme yöntemlerine kıyasla daha uygun bir ücret karşılığında gerçekleşir. Dijital para temelli elektronik işlemler, işlemlerde gerekli kayıt tutma ve şeffaflığı da beraberinde getirir.

Ayrıca sanal para birimleri kripto paraların bir üst kümesi olarak kabul edilebilir.

Bir devletin merkez bankası tarafından düzenlenmiş bir biçimde çıkarılırsa buna “Merkez Bankası Dijital Para Birimi denir. Bir çok ülke fiat para birimlerinin dijital bir versiyonunu başlatmayı planlamaktadır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir