Destici EYT sorununu Cumhurbaşkanı’na aktardık

Emeklilikte yaşa takılanlar siyasetçilerin gündeminde kalmaya devam ediyor. Bilindiği üzere en son Cumhur İttifakı üyesi ve iktidar ortağı olan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir grup toplantısında EYT sorununun çözülüp gündemden kaldırılması gerektiğini söylemişti. Ancak iktidar buna karşılık herhangi bir açıklama yapmamıştı.

DURUMU CUMHURBAŞKANINA İLETTİK

Son olarak Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, EYT’lilerin durumunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiklerini söyleyerek, EYT maliyetinin yıllık 36 milyar lira olacağını ifade etti.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Habertürk TV canlı yayınında Muharrem Sarıkaya’nın sorularını yanıtladı.

Destici, EYT sorunu ile şu ifadeleri kullandı:

“EYT’nin sorumlusu 1999’daki ANAP-DSP hükümetidir. 28 Şubat sonrası. Bunu kabul edelim. Orada bir hakları ellerinden alınmıştır. Bu hak mağduriyetinin ortadan kaldırılması gerekiyor. Yaptığımız hesaplamalara göre 5 milyon civarında emeklilikte yaşa tıkılan vatandaşımız var. Ben de EYT’li oldum. 3 yıl bekledim. Bu meseleyi biliyorum. Ne maaş alabiliyorsunuz, ne doktora gidebiliyorsunuz.

“KADEMELİ GEÇİŞ SÖZ KONUSU OLABİLİR”

Bu insanlarla ilgili kademeli bir geçiş İlk olarak 900 bin-1 milyon kişi bu haktan faydalanıyor. 1 milyon desek, ortalama 3 bin lira maaş alsalar, ki o kadar yoktur 2 bin lira falan tutar ortalama maaş, yılbaşından sonra 3 bin diyelim, ayda 3 milyar 600 milyon, yılda 36 milyar gibi bir paraya tekabül eder ki, 2 milyar dolar gibi bir para yapıyor, bütçemizin bunu kaldırabileceğini

Bugün TBMM’de Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi görüşülecek. Bütçeye bir önergeyle ekleme yaptırmayı planlıyor musunuz?

CUMHURBAŞKANINA HERŞEYİ AKTARIYORUZ

“Bununla ilgili kanun teklifi verdik” diyen Destici şunlar söyledi: “Ama popülist siyaset yapmıyoruz. Bazı partiler bunu yapıyor. Sırf siyaseten yapıyor. Aslında sonuç olmayacağını biliyor. Biz sonuç almaya yönelik olduğu için aktarılması gereken konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza aktarıyoruz. Bakın Türkiye’de şöyle bir kanaat oluşturuluyor. Sanki Sayın Cumhurbaşkanına kimse bir şey söyleyemiyor, kimse bir şey aktaramıyor, her şeye tek başına karar veriyor. Böyle bir şey yok.

Biz Sayın Cumhurbaşkanıyla görüştüğümüzde Türkiye’nin her meselesini rahatlıkla aktarıyoruz. En son 15-20 gün önce görüştük. ”


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir