SON DAKİKA

Revizyon Haber

Çip krizi otomobil üretimini azaltıyor

Çip tedarik sıkıntıları nedeniyle Renault, 2021’de 500 bin araç daha az üreteceğini ancak tam yıl operasyonel kar marjı oranının yılın ilk yarısına paralel olmasını beklediğini açıkladı.

Çip krizi otomobil üretimini azaltıyor
218 views
22 Ekim 2021 - 9:46

YILLIK 500 BİN ARAÇLIK KAYIP

Fransız otomobil üreticisi Renault, çip tedarik sorunları sebebiyle 2021’de 500 bin araç daha az üretecek. Şirket Temmuz’da açıkladığı tahminin de bu rakamın 200 bin olarak gerçekleşeceğini öngörmüştü. Renault, “Dördüncü çeyrekle ilgili belirsizlikler artmasına rağmen grup olarak 500 bin araca yakın yıllık üretim kaybı öngörüyoruz” dedi.

Diğer yandan yıl içinde tahmini üretim zararlarındaki artışa rağmen, Renault tam yıl operasyonel kar marjı oranını yılın ilk yarısına paralel olmasını bekliyor. Grup ayrıca işletme sermaye harcamaları hariç otomotiv operasyonel nakit akışının pozitif olmasını hedefliyor.

TOYOTA DA ÜRETİMİ DÜŞÜRDÜ

Küresel çip tedarik krizi dünya çapında birçok otomobil üreticisini etkilemeye devam ediyor. Japon otomobil devi Toyota Motor da yarı iletken darlığı ve Çin’de elektrik enerjisi yetersizliğinden dolayı küresel otomobil üretimini Kasım ayında yüzde 15 azaltarak 150 bin araca düşürecek.

Öte yandan Toyota, son üretim kısıntılarına karşın, 2021 mali yılı için küresel üretim planını değiştirmeyerek 9 milyon araçta tutmaya devam edecek. Toyota, üretimini Aralık ayından sonra tekrar normal seviyesine getirmeyi ve planında sözünü ettiği rakama ulaşmayı amaçlıyor, ancak şirket içinde bir kaynak, bazı belirsizliklerin sürmesini beklediğini kaydetti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.