SON DAKİKA

Revizyon Haber

Çin, kripto parayı yasakladı

Son yıllarda iyice hayatımıza giren kripto paralar ile ilgili hükümetler, çeşitli denetleme mekanizmaları kurmaya çalışıyor. Geleceğin para biçimi olacağı öngörülen kripto paraların oluşturduğu güvensizlik ortamına karşı yeni adımlar atılıyor.

Çin, kripto parayı yasakladı
238 views
30 Eylül 2021 - 12:23

Bu kapsamda kripto paralara karşı daha önce çeşitli önlemler alan Çin, kripto para ticaretine yönelik baskıyı artırmaya başladı. Kripto para ile yapılan tüm işlemleri ‘yasa dışı’ ilan eden Çin yönetiminin bu kararından sonra Bitcoin, yaklaşık yüzde 8 değer kaybederek, 41 bin dolara geriledi.

ÖNLEMLER DAHA SERT OLACAK

Aralarında Çin Merkez Bankası ve Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın da bulunduğu 10 kamu kurumunun yaptığı ortak açıklamada, kripto paralar konusunda vatandaşları risklerden korumak için önlemlerin daha da ‘sert’ olacağı belirtildi.

KAMU KURUMLARI YAKIN ÇALIŞACAK

Yapılan ortak açıklamada, kripto paralarla ilişkin ‘spekülasyonların’ ortadan kaldırılması için kamu kurumlarının yakın çalışacağına yer verilerek, ülkede kripto parayla yasadışı fonlama ve kara para aklama gibi suç faaliyetlerinin durdurulması gerektiği ifade edildi.

RESMİ PARA BİRİMİ DEĞİL

Diğer yandan kripto paraların resmi para birimi olmadığını belirten Çin Merkez Bankası, geleneksel para birimleri gibi dolaşımda olmaması gerektiğine vurgu yaparak, söz konusu para faaliyetlerine karşı sert adımlar atılacağını bildirdi.

DAHA ÖNCE DE ÖNLEM ALINMIŞTI

Öte yandan Pekin yönetimi, Çin vatandaşlarını finansal riskten korumak için geçtiğimiz mayıs ayında kripto para madenciliği ve işlemlerini kısıtlamaya yönelik kararlar almıştı. Dünyada bitcoin madenciliğinin neredeyse yarısını gerçekleştiren Çin’deki madenciler, hükümetin kısıtlamalarının ardından faaliyetlerini başka ülkelere taşımaya başlamıştı.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.