SON DAKİKA

Revizyon Haber

“CIA deneyler için yetim çocukları kullanıyor”

ABD merkezli istihbarat teşkilatı CIA’nın Danimarka’da yaptığı psikolojik testlerde yetimleri kullandığı iddia edildi. Deneylerde çocukların vücutlarına elektrokodlar bağlanarak yüksek ve tiz sesler dinletildiği belirlendi.

“CIA deneyler için yetim çocukları kullanıyor”
310 views
30 Aralık 2021 - 10:10

Amerika Birleşik Devletleri’nin sınır ötesi topraklarda rol aldığı tartışmalı uygulamalara bir yenisi daha eklendi. 

311 DANİMARKALI ÇOCUK

Çocuklara yönelik psikolojik deneyleri ifşa eden, Danish Radio isimli yayın kuruluşununun “The Search for Myself” isimli belgeselinde verilen bilgilere göre, ABD merkezli istihbarat teşkilatı CIA, 311 Danimarkalı çocuğun üzerinde deneyler yaptı. 

1960’larda Kopenhag’da bir hastanenin bodrum katlarında gerçekleştirilen deneylerde yetim çocukların kullanıldığı belirlendi.

Çocukken deneylere katıldığını iddia eden Per Wennick, kendisine elektrotlar bağlı bir sandalyeye yerleştirildiğini ve yüksek, tiz sesleri dinlemeye zorlandığını iddia etti.

“ÇOCUKLAR KANDIRILDI”

Belgeselde çocukların deneyler için rızasının alınmadığı ve bodruma götürülürken “komik şeyler olacak” sözü verilerek kandırıldıklarına dikkat çekildi.

Araştırma sırasında veya sonrasında çocuklara deneylerin ne için olduğu söylenmezken, 1977’de Danimarkalı psikiyatrist Find Schulsinger tarafından çalışmayı detaylandıran bir tez yayınlandı.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.