SON DAKİKA

Revizyon Haber

CİA ajanları tek tek avlanıyor

ABD tarafından başka ülkelerden işe alınan ve kendileri için casusluk yapan ajanların yakalanıp öldürüldüğü belirtildi.

CİA ajanları tek tek avlanıyor
268 views
06 Ekim 2021 - 10:22

Konuya ilişkin detaylara New York Times gazetesi paylaştı. Gazete istihbarata karşı koyma yetkililerinin, geçtiğimiz hafta Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilat CIA’nın yurt dışı istasyonlarına yolladığı bir bilgi notuna ulaştı.

Üst düzey yetkililer uyardı

Üst düzey CIA yetkililerinin geçtiğimiz hafta dünyadaki bütün CIA istasyonunu ve üssüne bir mesaj yolladı. Mesajda, ABD için casusluk yapmak üzere diğer ülkelerden işe alınan çok sayıda muhbirin yakalandığı veya öldürüldüğü konusunda uyarıda bulunuldu. Gönderilen bilgi notu, CIA’in karşı istihbarat misyon merkezinin son birkaç yılda öldürülen, tutuklanan veya büyük olasılıkla tehlikeye atılan yabancı muhbirleri içeren düzinelerce vakayı incelediğini ortaya koydu.

Rusya, Çin ve İran servisleri

CİA teşkilatının zorlu çalışma ortamlarında dünya çapında casusları işe almaya çalışırken yaşadığı mücadelenin altı çizilirken, son yıllarda Rusya, Çin, İran ve Pakistan gibi ülkelerdeki karşı istihbarat servislerinin CIA’in kaynaklarının peşine düştüğü ve bazı durumlarda onları çifte ajana dönüştürdüğü ifade edildi.

İşe alımlarda ecele diliyor

Teşkilatın işe alırken muhbirlere çabuk güvendiği, yabancı istihbaratları ise azımsadığı ve casus almada aceleci davrandığı da iddia edildi. Çok sayıda muhbirin yakayı ele vermesinde yabancı istihbaratların biyometrik ölçümler dahil birçok yenilikçi teknolojiyi kullandığı belirtilen bilgi notunun bölgedeki CIA ajanlarını bilgilendirme amacıyla gönderildiği öne sürüldü.

“Yeni bir sorun değil”

Teşkilat, son yirmi yıldır dikkatinin çoğunu “terör” tehditlerine ve Afganistan, Irak ve Suriye’deki çatışmalara ayırdı, ancak hem büyük hem de küçük ‘karşı güçler’ hakkında istihbarat toplamanın önemi de CIA’in gündeminin merkezinde olan alanlardan. Eski yetkililer, muhbirlerin kaybının yeni bir sorun olmadığını söyledi. Ancak bilgi notu, sorunun kamuoyu tarafından anlaşıldığından daha acil olduğunu gösterdi.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.