SON DAKİKA

Revizyon Haber

Çevreyi en çok hangi sanayi kolları kirletiyor?

Çevreyi en çok kirleten sanayi kolları belli oldu. Bu sanayi kollarının başını içinde gemi taşımacılığı, havacılık ve demir-çelik üretimi çekiyor.

Çevreyi en çok hangi sanayi kolları kirletiyor?
405 views
19 Ekim 2021 - 10:00

2015 yılında Dünya ülkelerinin neredeyse tamamının kabul ettiği Paris İklim Antlaşması’na göre, 2030 yılına kadar dünyadaki sıcaklık artışını yıllık 1.5 santigrat derecenin altına çekemezsek, gelecekte geri dönüşü olmayan çevre felaketleriyle karşı karşıya kalacağız. Ancak bu verilere rağmen, bir çok ülke Ulusal Olarak Belirlenmiş Katkı Niyetleri (INDC) protokolünde altı çizilen karbon salınımı kurallarına uymuyor.

LİDERLER İSKOÇYA’DA BİR ARAYA GELECEK

Bu kapsamda ülke liderleri, İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) karbon salınımını azalılması için çözüm yöntemlerini tartışacak. İklim krizi nedeniyle oluşturulan ve Dünya karbon salınımının yüzde 30’una neden olan ağır sanayi ve taşımacılık sektöründeki şirketlerin bir araya geldiği Mission Possible Partnership (MPP) örgütü de, 2050’ye kadar “sıfır karbon salınımı” hedefine ulaşmak için farklı bir çatı altında çalışmalarını sürdürüyor.

MPP Başkanı Chad Holliday konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu endüstrilerin karbon salınımını net olarak sıfıra indirmek için eşi görülmemiş yöntemler üzerinde müzakere ediyoruz” diye konuştu. Holliday, “Güzel haber, gezegendeki sıcaklık artışını yıllık 1.5 derecenin altına nasıl çekeceğimizi biliyoruz. Küresel salgına ve rekabetçi piyasaya rağmen sert önlemler almak ve iş birliği yapmamız da mümkün” diye konuştu.

HEDEF, DEMİR-ÇELİK, GEMİCİLİK VE HAVACILIKTA “SIFIR KARBON YAKIT”

Çözüm yöntemi olarak demir üretimi, gemi taşımacılığı ve havacılık sektörlerinde 2050 yılına kadar sıfır karbon salınımı yapan yakıtların kullanılması. Bu konuda konuşan MPP Başkanı Anthony Hobley, karbon salınımını azaltma çalışmalarının son dönemlerde oldukça hız kazandığını ifade ederken MPP şirketlerinin bu kapsamda devletlerin kanun çıkarmasına gerek kalmadan hareket ettiğini, ancak atılan adımların desteklenmesi için bazı mevzuatlara ihtiyaçları olduğunu ifade ediyor: “COP26 Zirvesi yakın bir zamanda başlayacak. Başarmamız için hükümetler bazı yasalar çıkarmalı.”Diğer yandan demir-çelik şirketi ArcelorMittal’in İcra Kurulu Başkanı (CEO) Aditya Mittal, “Bu hedef doğrultusunda başarılı olabilmemiz için finans sektörü, siyasetçiler ve üretim zincirindeki tüm unsurların birlikte hareket etmesi gerektiği konusu” diyor.

BU YIL HAVA KİRLİLİĞİ NEDENİYLE 7 MİLYON KİŞİ ÖLECEK”

Dünya üzerindeki toksik madde salınımı gürültü, hava, su, ışık ve toprak kirliliği olarak 5 ana madde de özetlenebilir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre 2021’de 7 milyon kişi sadece hava kirliliğine bağlı sebeplerle hayatını kaybedecek. Bu sayı, geçen yıl koronavirüs nedeniyle ölen kişilerin yaklaşık 3 katı seviyesinde. Bunun yanında hava kirliliği, koronavirüs kaynaklı ölümleri de artıran en büyük etmenlerden biri.

Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki COP26 görüşmelerinde iklim sorunuyla ilgili bilimsel veriler göz önüne alınacak ve ülkelerin bu konudaki gelişmeleri kayıt altına alınarak düzenli şekilde izlenecek.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.