CALL OF DUTY’DEN ÇEKİRDEĞE ULAŞAN ÖNLEM!


12 Ekim tarihinde Twitter‘dan sert bir açıklama yapan Activision, hilecilere gözdağı vermişti. Yapacağı hamleleri merak edilen firma, hile ile mücadele kapsamında geliştirdiği yeni uygulamayı duyurdu. Uygulamanın yıl bitmeden devreye girmesi bekleniyor.

Activison’ın yeni geliştirdiği hile önleme sistemi “RICOCHET Anti-Cheat” (RICOCHET Anti-Hile) adını taşıyor.

HİLELER EN DERİNDEN ÖNLENECEK

Yeni geliştirilen sistem ile Call of Duty oynayanların, Ricochet isimli uygulamayı yüklemeleri zorunlu hale geliyor. Tamamen hileden koruma odaklı bir yazılım olan Ricochet, arka planda PC üzerinde çalışan uygulamaları da izleyebilecek. Bu sayede oyun esnasında çalışan hile programları, uygulama tarafından tespit edilebilecek.

Kernel yani işletim sisteminin temelinde, çekirdek seviyesinde bir sürücü olan Ricochet, oyuncuların donanımlarını oyun sırasında en derin seviyesine kadar inceleyecek ve arka kapıdan sızmaya çalışan hile yazılımlarını engelleyecek.  

Ricochet, Riot Games’in Valorant için kullandığı sisteme benziyor. Aralarındaki fark ise Activision‘ın duyurusuna göre çalışma prensibi olacak. Valorant için yapılan sistem oyun dışı da çalışırken, Call of Duty oyuncuları ise oyundan çıktıkları an Ricochet‘in de kapandığını gözlemleyebilecek.

İlk olarak Call of Duty: Warzone için kullanılacak Ricochet‘in ilerleyen zamanlarda Call of Duty: Vanguard ve diğer oyunlara da adapte olması bekleniyor. Şirket tarafından konsol yönünde henüz bir açıklama yapılmadı.

Activision, hâlâ tamamen hilesiz bir oyun deneyimi vaat etmese de PC‘nin doğrudan çekirdeğine ulaşacak olan bu uygulama sayesinde, hile kullanımının önüne büyük oranda geçilmesi planlanıyor. Şirket, yeni sistemin caydırıcı olacağı konusunda kendilerinden oldukça emin.

Haber: Samet SAYAN


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir