BioNTech aşısının koruma süresi 6 ay

Koronavirüse karşı Türkiye’de uygulanan Pfizer-BioNTech aşısı ile ilgili yeni bir araştırma yayımlandı. Dünyanın en önemli tıp dergilerinden birisi olan The Lancet’te yayımlanan çalışmada, aşının koronavirüs enfeksiyonuna karşı koruma yeteneğinin ilk ayında yüzde 88 olduğu, ancak beş ay sonra yüzde 47’ye düştüğü belirlendi.

DELTA VARYANTI

ABD’nin Güney Kaliforniya bölgesindeki yaklaşık 3,4 milyon kişiden elde edilen verilerde, aşının ilk kullanıma sunulduğu Aralık 2020 ile Ağustos 2021 tarihleri arası incelenirken, aşının hastaneye yatış ve ölümü önlemedeki etkinliğinin, daha bulaşıcı olduğu tespit edilen Delta varyantına karşı bile en az altı ay boyunca yüzden 90’ın üzerinde olduğu ifade edildi.

Ayrıca çalışmada aşının Delta varyantına karşı etkinliğinin ilk ayın ardından yüzde 93 olduğu, dört ay sonra ise yüzde 53’e düştüğü bildirilirken, diğer kovid-19 varyantlarına karşı etkinlik ise yüzde 97’den yüzde 67’ye düştüğü belirtildi.

‘DELTA, AŞIDAN TAMAMEN KAÇMIYOR’

Yapılan bilimsel çalışmaya ilişkin konuşan Kaiser Permanente Güney Kaliforniya Araştırma ve Değerlendirme Departmanından çalışma lideri Sara Tartof, “Bize göre bu, Delta’nın aşı korumasından tamamen kaçan bir varyant olmadığını gösteriyor. Öyle olsaydı, aşılamadan sonra muhtemelen yüksek koruma görmezdik, çünkü bu durumda aşılama işe yaramazdı. Düşük başlar ve düşük kalırdı” dedi.

PFİZER: AŞI VARYANTLARA KARŞI ETKİLİ

Diğer yandan koronavirüse kaşı aşı geliştiren Pfizer’ın kıdemli başkan yardımcısı ve baş sağlık görevlisi Luis Jodar ise, “Varyantlara özel analizimiz, aşının Delta da dahil olmak üzere mevcut tüm endişe verici türlere karşı etkili olduğunu açıkça gösteriyor” ifadelerini kullandı.  Öte yandan geçtiğimiz günlerde de ABD Stanford Üniversitesi ve Emory Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, iki doz Pfizer-BioNTech aşısı olanların bağışıklığının 7 ay sonra oldukça azaldığı tespit edilmişti.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir