Avrupa Çin’e karşı ‘Küresel Geçit’i başlattı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında AB’nin “Küresel Geçit” adlı yeni stratejisini tanıttı.

Strateji kapsamında AB ve üye ülkelerin adil ve sürdürülebilir biçimde kaliteli altyapı yatırımları yapacağına dikkati çeken von der Leyen, “Halihazırda altyapı yatırım seçenekleri çok sınırlı durumda bulunuyor. Mevcut seçenekler ise çoğunlukla büyük mali, siyasi ve sosyal sonuçlar doğuran satır araları içeriyor” diye konuştu.

Von der Leyen, ülkelerin sürdürülebilir ve kaliteli projeleri için güvenilir ortaklara ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Küresel Geçit, AB’nin dünya çapında altyapıyı geliştirmeye yönelik yatırım planı ve yol haritasıdır.” ifadesini kullandı.

Planın, demokratik değer odaklı bir yaklaşım olduğunu anlatan von der Leyen, bunun aynı zamanda AB’nin dünyadaki stratejik çıkarlarına da katkı sağlayacağını vurguladı.

AB, 2027 YILINA KADAR 300 MİLYAR EUROYU HAREKETE GEÇİRECEK

Von der Leyen, “Küresel Geçit, 2027 yılına kadar 300 milyar euroyu harekete geçirecek. Küresel Geçit, dünya çapında yeşil ve dijital dönüşüm önceliklerini desteklemek için yatırım yapacak” değerlendirmesinde bulundu.

Planın, AB Komisyonu, üye ülkeler ve Avrupa finansal kurumları ortak yaklaşımı olduğunu belirten von der Leyen, sürece özel sektörün de katkı sağlayacağını anlattı ve “Çin yatırımlarını tecrübe eden ülkelerin daha iyi ve farklı tekliflere ihtiyacı var.” dedi.

AB planının iyi yönetileceğini, şeffaf olacağını ve sürdürülemeyecek seviyelerde borç miktarıyla sonuçlanmayacağına vurgu yapan von der Leyen, Küresel Geçit’in, Çin girişiminin “gerçek bir alternatifi” olduğunu söyledi.

AB yatırımları dijital dönüşüm, telekomünikasyon, ulaşım, enerji ve sağlık gibi alanlara yönlendirilecek

Plana göre, AB gelişmekte olan ülkelerin altyapı yatırımlarına 2027 yılına kadar 300 milyar euroluk kaynak sağlayacak. Bu kaynak, dijital dönüşüm, telekomünikasyon, ulaşım, enerji ve sağlık gibi alanlara yöneltilecek. AB, söz konusu alanlardaki yatırımlara uygun koşullu finansman verecek.
Yatırımları almak için, hukukun üstünlüğü, çevre, demokrasi, insan hakları gibi çeşitli alanlardaki standartlara uyum gösterilmesi gerekecek.

AB FİNANSMANI NASIL SAĞLANACAK?

Söz konusu stratejinin finansmanının yaklaşık 135 milyar eurosu AB sürdürülebilir kalkınma fonlarından, 18 milyar eurosu AB bütçesinden ve 145 milyar eurosu Avrupa’daki çeşitli finans ve kalkınma kurumlarından sağlanacak.

Çin’in Kuşak ve Yol projesi, katılımcı ülkeler arasında ulaşım altyapısını geliştirmek ve ülkeler arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyor. Proje kapsamında demir, kara ve dijital bağlantılar, köprüler, petrol ve doğal gaz boru hatları, lojistik üsler, enerji santralleri, hava alanları ve limanlar gibi büyük tesislere yatırımlar yapılıyor.

AB planının, Çin’in programına alternatif olması dikkati çekiyor ve Çin programının ülkeleri sürdürülemez seviyelerde borçluluğa sürüklediği ifade ediliyor.

Hakkında Revizyon Haber

Ayrıca Kontrol Et

Kazakistan’ın başkentinin ismi tekrar değişti

Kazakistan'ın başkentinin yeni isminin tekrardan Astana olması Cumhurbaşkanınca onaylandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir