SON DAKİKA

Revizyon Haber

Asgari ücretin altında kaldı

Özel okullarda çalışan öğretmenlerin aldığı maaş yeni asgari ücretin altında kaldı. Durum böyle olunca okul yöneticileri, öğretmenlerin aradaki farkı elden teslim etmelerini istediği iddia edildi.

Asgari ücretin altında kaldı
697 views
22 Aralık 2021 - 12:28

Türkiye’de kronik sorunların başında öğretmenler ve hakları geliyor. Gerek atama bekleyen ve özel okullarda çalışan gerekse atandıktan sonra göreve başlayan öğretmenlerin hakları ve aldıkları ücret her dönem tartışma konusu olmuştur.

Öğretmenler arasında en çok mağdur edilen kesim ise özel okullarda çalışan öğretmenler geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı asgari ücret rakamlarından sonra özel okullarda çalışan öğretmenlerin aldığı maaş asgari ücretin altında kaldı. 

Konuya ilişkin Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası yöneticisi Ozan Fındık, yeni asgari ücretin belirlenmesinin ardından özel sektörde çalışan öğretmenlerin yaşadıklarını aktardı.

Anka Haber’e konuşan Fındık, “Patronlar daha asgari ücret açıklanmadan önce maaşlarla ilgili öğretmenleri uyarıyorlardı. Asgari ücret, eski maaşların üzerine çıktığında, öğretmenlerin bu maaşları tekrar elden teslim etmeleri gerektiğini söylüyorlardı. Bununla ilgili Türkiye’nin dört bir yanından onlarca ihbar aldık” dedi.

“Birçok yerde insanlar şu kaygıda, ‘Evet benim maaşım asgari ücretin üzerine çıkacak. Ama kalan miktarı, bu yükselen miktarı patron benden geri isteyecek’ korkusu çok ciddi bir şekilde var. Patronlar, ‘Doğrudan asgari ücret bizi bağlamaz, biz neye anlaştıysak, sigortalarda bundan devam edeceğiz. Sözleşmede hangi ücreti belirlediysek, yatırdığımız paraların üstünü bize geri vermeniz gerekiyor’ diye söylenmiş. 100’e yakın ihbar ve şikayet aldık.

Öğretmen maaşı için asgari ücreti konuşuyor olmak çok acı bir şey. Bugün öğretmen ‘asgari ücret ne kadar artacak’ diye bekliyor. Asgari ücret çıkıyor, maaş yükseliyor. Ama o aradaki farka patron el koymaya çalışıyor. Bu ülkede öğretmenlerin halini bence en açık ve yalın şekilde anlatan şey bu.”

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.