Asgari ücretin altında kaldı

Türkiye’de kronik sorunların başında öğretmenler ve hakları geliyor. Gerek atama bekleyen ve özel okullarda çalışan gerekse atandıktan sonra göreve başlayan öğretmenlerin hakları ve aldıkları ücret her dönem tartışma konusu olmuştur.

Öğretmenler arasında en çok mağdur edilen kesim ise özel okullarda çalışan öğretmenler geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı asgari ücret rakamlarından sonra özel okullarda çalışan öğretmenlerin aldığı maaş asgari ücretin altında kaldı. 

Konuya ilişkin Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası yöneticisi Ozan Fındık, yeni asgari ücretin belirlenmesinin ardından özel sektörde çalışan öğretmenlerin yaşadıklarını aktardı.

Anka Haber’e konuşan Fındık, “Patronlar daha asgari ücret açıklanmadan önce maaşlarla ilgili öğretmenleri uyarıyorlardı. Asgari ücret, eski maaşların üzerine çıktığında, öğretmenlerin bu maaşları tekrar elden teslim etmeleri gerektiğini söylüyorlardı. Bununla ilgili Türkiye’nin dört bir yanından onlarca ihbar aldık” dedi.

“Birçok yerde insanlar şu kaygıda, ‘Evet benim maaşım asgari ücretin üzerine çıkacak. Ama kalan miktarı, bu yükselen miktarı patron benden geri isteyecek’ korkusu çok ciddi bir şekilde var. Patronlar, ‘Doğrudan asgari ücret bizi bağlamaz, biz neye anlaştıysak, sigortalarda bundan devam edeceğiz. Sözleşmede hangi ücreti belirlediysek, yatırdığımız paraların üstünü bize geri vermeniz gerekiyor’ diye söylenmiş. 100’e yakın ihbar ve şikayet aldık.

Öğretmen maaşı için asgari ücreti konuşuyor olmak çok acı bir şey. Bugün öğretmen ‘asgari ücret ne kadar artacak’ diye bekliyor. Asgari ücret çıkıyor, maaş yükseliyor. Ama o aradaki farka patron el koymaya çalışıyor. Bu ülkede öğretmenlerin halini bence en açık ve yalın şekilde anlatan şey bu.”

Hakkında Revizyon Haber

Ayrıca Kontrol Et

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE BARAJ PUANI KALDIRILDI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) ilişkin aldığı kararları duyurdu. Açıklamaya göre, üniversiteye girişte TYT ve AYT baraj puanı uygulaması kaldırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir