SON DAKİKA

Revizyon Haber

Altın yılın zirvesini gördü

Ukrayna toprakları içerisinde bulunan Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını tanıyan kararı imzalayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, orduya Ukrayna’ya girin talimatı verdi. Bu karardan sonra altın piyasası yılın zirvesini gördü.

Altın yılın zirvesini gördü
247 views
22 Şubat 2022 - 11:08

Rusya ve Ukrayna arasında giderek beliren savaş endişesi ve FED’in faiz kararlarının yarattığı baskı altın piyasasını alt üst etti. Altın fiyatları son bir yılın zirvesini gördü. Özellikle Rusya Devlet Başkanı Putin’in dün aldığı kararlar altın fiyatlarının daha da artmasına neden oldu.

Geçtiğimiz hafta gram altın 810 TL’ye kadar inmişti. Daha sonra kademe kademe bir yükselişle 833 TL’ye kadar çıkmıştı. Yeni haftada ise krizlerin de gram altın etkisiyle küresel altın fiyatları 843 TL ile yılın zirvesini görmüş oldu. 

GÖZLER FED’İN FAİZ KARARINDA

Öte yandan altın fiyatlarında FED’in alacağı karar da etkili oluyor. Yatırımcılar, FED’in alacağı faiz kararını beklerken, son yapılan FOMC toplantısından çıkan tutanaklarda enflasyon riskinin yukarı yönlü olduğu ve enflasyonun yüksek kalması durumunda çok daha hızlı bir faiz artış patikasının yapılabileceği belirtildi.

ALTIN FİYATLARINI BASKILANABİLİR

DailyFX’in stratejistlerinden Margaret Yang yaptığı açıklamada, “Bütün dünyada yatırımcılar, Rusya ve Ukrayna arasındaki yaşanması muhtemel bir savaştan büyük bir korku duyuyor. Diğer yandan, yatırımcılar Fed’in gelecek ay alacağı faiz kararına da odaklanmış durumda. Bu durumlar altın fiyatlarını baskılayabilir” değerlendirmesini yaptı.

ALTIN 2 BİN DOLARA YÜKSELEBİLİR

Öte yandan Swissquote kıdemli analisti İpek Özkardeşkaya da altın fiyatlarına dair yaptığı açıklamada, altının bu haftaki fiyat hareketinin Doğu Avrupa’da olanlara bağlı olacağını belirterek, şunları söyledi: “Eğer ufukta devamlı olacak bir çözüm olursa altın Ukrayna ile ilgili kazanımları hızla geri verebilir. Lakin durum daha da kötüye giderse, altın daha da yükselir ve buna 2.000 dolara kadar çıkma olasılığı da dahil. Ancak şu an temel durum senaryosu bu değil.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.