AK Partili isim: “Bence EYT iyi bir sistem”


Emeklilikte yaşa takılanlar konusu gündemde yer almaya devam ediyor. Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği EYT konusunda Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’a yakın isimlerden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz açıklamalarda bulundu.

TV100 canlı yayınına konuk olan Vedat Demiröz, geçmişten günümüze EYT sürecini özetleyerek, “Bu sistemi 74’te ve 90’lı yıllarda Demirel 2 kere oy yüzünden bozdu. AK Parti’den önce 99’da, Yaşar Okuyan zamanında böyle bir sistem kuruldu. Bence iyi bir sistem. Biraz dişimizi sıkacağız. Şu an 54-56 ortalama. Emekli olsa da çalışıyor o 38 yaşında emekli olanlar. Bu sene mesela 287 milyar lira aktaracağız yine SGK’ya. Bütçenin açıklarından biri bu. Almanya’da Schröder bunu halletti ve adam iktidardan gitti. Merkel geldi rahat etti. Bizim de çözmemiz lazım. 99’da başladı, 25-26 sene sonra bu iş oturacak. O da 2024-2025.” ifadelerini kullandı.

“SOMUT BİR ÖNERİ HENÜZ ORTAYA ÇIKMIŞ MI?”

Vedat Demiröz, EYT konusuyla ilgili şunları söyledi:

“EYT’lilerle ilgili bazen bakanlığın çalıştığını duyuyoruz ama somut bir öneri henüz ortaya çıkmış mı? Çünkü kanunları biliyorsunuz Meclis’teki milletvekilleri olarak bizler yapıyoruz. Yani bir ihtiyaç hasıl olur bize söylerler. Çalışmalarını da verirler. Otururuz biz, bir kanun hazırlarız. Henüz öyle bir çalışma yok ama bakanlıklar boş durmaz çalışır bu konuda. En azından, ne getiriyor, yükü nedir, bir analiz yapmak açısından.

Aslında EYT ile ilgili konu şu: Türkiye’de sosyal güvenlik sistemi yanlış anlaşılıyor. Zannediliyor ki emekliler diyor ki işte bütçeden herkes alıyor biz niye almıyoruz? Aslında bu bir kapalı devre. Normal bütçe dışında bir sandık. Çalışanlar oraya prim öder ve o primler birikir emeklilere ödenir.

Geçmişte 33 yaşında kadınlar, 38 yaşında erkekler, vardı 99’a kadar. Şu an 13 milyon emeklimiz var. Çalışan sayımız 24-26 milyon. 26 milyon kişi ödüyor, 13 milyon kişiye para ödeniyor. 2 kişiye bir bile olmuyor. Gelişmiş ülkelerde 4 kişi çalışan bir emekli var. Normalde 30 milyon çalışana 7.5 milyon emekli olması lazım. Standart bu. 2 kişinin parası bir kişiye veriliyor. Veren fazla veriyor, alan az alıyor. Devlet bunlara katkı veriyor. Biz geçen yıl 259 milyar ana bütçeden mecburen buraya para göndermişiz.

“BİZİM DE ÇÖZMEMİZ LAZIM”

Bu sistemi 74’te ve 90’lı yıllarda Demirel 2 kere oy yüzünden bozdu. AK Parti’den önce 99’da, Yaşar Okuyan zamanında böyle bir sistem kuruldu. Bence iyi bir sistem. Biraz dişimizi sıkacağız. Şu an 54-56 ortalama. Emekli olsa da çalışıyor o 38 yaşında emekli olanlar. Bu sene mesela 287 milyar lira aktaracağız yine SGK’ya. Bütçenin açıklarından biri bu.

Almanya’da Schröder bunu halletti ve adam iktidardan gitti. Merkel geldi rahat etti. Bizim de çözmemiz lazım. 99’da başladı, 25-26 sene sonra bu iş oturacak. O da 2024-2025.”


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir