SON DAKİKA

Revizyon Haber

“Açlık sınırı aylık 4 bin lira”

Türk-İş tarafından hazırlanan aralık ayı araştırma sonuçlarına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı belli oldu.

“Açlık sınırı aylık 4 bin lira”
240 views
28 Aralık 2021 - 10:11

Araştırma sonuçlarına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 4 bin 13 TL’ye çıktı.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 13 bin 72 lira. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 4 bin 926 TL olarak hesaplandı.

Gıda enflasyonunda rekor

Türk-İş araştırmasına göre gıda enflasyonu yıllık yüzde 54,96’ya ulaştı. Aralık ayında dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 25,75 artarak rekor kırdı.

Aralıkta gıda fiyatındaki artışlarda en etkili kalem süt ve süt ürünleri oldu. Ulusal Süt Konseyi aralık ayında çiğ sütün litre fiyatı 3,20 TL’den 4,70 TL’ye yükseltmiş, zammın ardından market raflarında süt, tereyağı, peynir ve yoğurdun fiyatı hızla artmıştı.

Bu ürün grubundan kaynaklanan fiyat artışlarının aile bütçesine getirdiği aylık ek yük ise 135 TL olarak

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.