“Açlık sınırı aylık 4 bin lira”

Araştırma sonuçlarına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 4 bin 13 TL’ye çıktı.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 13 bin 72 lira. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 4 bin 926 TL olarak hesaplandı.

Gıda enflasyonunda rekor

Türk-İş araştırmasına göre gıda enflasyonu yıllık yüzde 54,96’ya ulaştı. Aralık ayında dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 25,75 artarak rekor kırdı.

Aralıkta gıda fiyatındaki artışlarda en etkili kalem süt ve süt ürünleri oldu. Ulusal Süt Konseyi aralık ayında çiğ sütün litre fiyatı 3,20 TL’den 4,70 TL’ye yükseltmiş, zammın ardından market raflarında süt, tereyağı, peynir ve yoğurdun fiyatı hızla artmıştı.

Bu ürün grubundan kaynaklanan fiyat artışlarının aile bütçesine getirdiği aylık ek yük ise 135 TL olarak

Hakkında Revizyon Haber

Ayrıca Kontrol Et

“Gelecek yıl küresel iflaslar artacak”

Enerji krizi, enflasyona odaklı faiz politikası ve müdahale edilemeyen resesyonun iflas dalgasını artıracak. Allianz Trade’in Küresel İflaslar Raporu’na göre, küresel çapta ticari iflaslarda 2022'de yüzde 10, 2023'te ise yüzde 19 artış öngörüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir