SON DAKİKA

Revizyon Haber

ABD’yi istifa ederek uyardı: “Çin egemen güç oluyor”

Pentagon bürokrasisine ve kurumun teknolojideki durumuna kızarak istifa eden baş yazılımcı Nicolas Chaillan, yapay zeka ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

ABD’yi istifa ederek uyardı: “Çin egemen güç oluyor”
361 views
13 Ekim 2021 - 11:08

Financial Times gazetesine açıklamalarda bulunan Nicolas Chaillan, 2 Eylül’de yaptığı istifanın ABD ordusunda teknolojik dönüşümdeki yavaşlığı protesto amacı taşıdığını ifade ederek, Çin’in ABD’yi geçişini seyretmeye tahammül edemediğini belirtti.

ABD REKABET EDEMİYOR

İstifasından sonra verdiği ilk röportajda Chaillan, ABD’nin siber alanda Çin’e karşı rekabet edecek durumda olmamasının çocuklarının geleceğini tehdit etiğini ve bu durumun kendisini öfkelendirdiğini söyledi.

ŞU AN İÇİN İŞ BİTMİŞ DURUMDA

“Çin’e karşı önümüzdeki 15-20 yıllık zamanda rekabet edebilecek mücadele şansımız yok” diyen Nicolas Chaillan, “Şu an için iş bitmiş durumda. Çin’in yapay zeka, makine öğrenmesi ve siber becerilerde kaydettiği ilerlemelerle küresel hakimiyeti ele geçirmek üzere” dedi.

ÇİN EGEMEN HALE GELECEK

Bu tür yeni teknolojilerin ABD’nin geleceği açısından beşinci nesil F-35 savaş uçakları gibi büyük bütçeli donanımlardan çok daha kritik önem taşıdığının altını çizen Chaillan, Çin’in geleceğin dünyasında egemen hale geleceği, medyadan jeopolitiğe geniş alanları kontrol edeceği öngörüsünde bulundu. Chaillan, bazı bakanlıklarda Amerikan siber savunmasının “çocuk bahçesi” seviyesinde olduğunu ifade etti.

GOOGLE İSTEKSİZ

Diğer yandan Amerikan Google şirketini yapay zeka alanında Pentagon ile işbirliğinde isteksiz davranmakla eleştiren Chaillan, kamuoyunda yapay zeka ile ilgili yürütülen etik tartışmaların bu alandaki ilerlemeyi yavaşlattığını belirtti. Chaillan, buna karşılık Çinli şirketlerin Pekin yönetimiyle işbirliği yapmak zorunda olduklarını ve etik tartışmalara girmeden bu alanda büyük yatırımlar yaptıklarını sözlerine ekledi.

BÜROKRATİK ENGELLER

ABD’nin savunma harcamalarının hala Çin’in üç katı olduğunu belirten Chaillan, ancak ABD’nin tedarik masraflarının çok yüksek olduğunu ve kaynakların yanlış alanlara aktarıldığını, bürokrasi ve aşırı düzenlemeciliğin Pentagon’da acil ihtiyaç duyulan değişimin önünü tıkadığını söyledi. Eski baş yazılımcı, enformasyon teknolojileri alanında bilgi ve deneyimi olmayan kişilerin kritik projelerin başına getirilmesini de eleştirdi.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.