SON DAKİKA

Revizyon Haber

5G’ye geçiş erteleniyor

ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, uçuş güvenliğine tehlike oluşturabileceği ve uçakların sistemlerini bozabileceği gerekçesiyle 5G kablosuz ağ hizmetlerinin başlangıç tarihinin ertelenmesi için şirketlere mektup yazdı.

5G’ye geçiş erteleniyor
235 views
04 Ocak 2022 - 10:15

ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, uçaklara tehlike oluşturabileceği gerekçesiyle AT&T ve Verizon’dan gelecek hafta kullanıma girecek 5G kablosuz ağ hizmetlerinin başlangıç tarihini ertelemelerini istedi.

Buttigieg ve Federal Havacılık İdaresi (FAA) Başkanı Steve Dickson, kablosuz ağ hizmet sağlayıcılarına yazdıkları mektupta önlem alınmadığı takdirde havayolu şirketlerinin operasyonlarında büyük ve kabul edilemez aksaklıklar olacağını belirtti.

Buttigieg ve Dicksdon, “İnişlerin güvenli olmadığı yerlerde uçakların rotası havalimanına iniş yaparken sapabilir ve bu da ABD’deki hava ulaşımı sisteminin tamamına yayılabilir” dedi.

Yetkililerin endişelenmesinin ana sebebi ise uçaklarda rakım ölçen altimetrenin yeni 5G servislerine sağlanan frekansa yakın bir frekans seviyesinde çalışması. FAA uçakların güvenliğini sağlayan diğer cihazların da altimetrenin aktardığı yanlış verilerden etkilenebileceğini ve uçuşa güvenlik riski oluşturabileceğini söyledi.

Telekomünikasyon şirketleri ise bu frekansların güç seviyelerinin herhangi bir soruna açmayacak kadar düşük olduğunu ve diğer ülkelerdeki 5G kullanımının havacılık sektörüne herhangi bir zarar vermediğini vurguluyor.
Havacılık uzmanları ise diğer ülkelerdeki frekans güç seviyelerinin uçaklardaki sistemleri bozabilecek düzeyde olmadığını dile getiriyor.

Yetkililer, telekomünikasyon şirketlerinin yeni 5G hizmetlerine başlamayı iki hafta ertelemesini ve önemli havalimanlarının yanında bir süre daha 5G hizmeti sağlamamasını talep ediyor.

SON DAKİKA HABERLERİ
POPÜLER FOTO GALERİLER

Copyright © 2020 Revizyon Haber | Tüm hakları saklıdır.